W jakim celu są odlewy?

Czy zastanawiało was kiedyś czym zajmuje się branża odlewnicza i do czego tak naprawdę stosowane są różnego rodzaju odlewy? Raczej nie. Jest to gałąź produkcji przemysłowej, o której nie informuje się specjalnie często. W skutek tego wielu ludzi nie ma pojęcia, że bez niej inne by sobie nie poradziły. Odlewnie zaopatrują przemysł maszynowy, stoczniowy, motoryzacyjny. Nawet artykuły gospodarstwa domowego konstruuje się wykorzystując odlewy.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

W odlewnictwie istnieje obecnie już bardzo dużo różnorodnych technologii, wszystkie jednak zamykają się w jednym prostym haśle – obróbka cieplna. To przy pomocy bardzo wysokiej temperatury doprowadza się stopy metalu do płynnej postaci i to umożliwia robienie odlewów. W zależności od procesu obróbki da się wyróżnić na przykład odlewanie aluminium. Stop wlewa się do form, zwanych właśnie kokilami.

W wielu zakładach stosuje się ostatnio odlewanie metalu pod ciśnieniem. Jest to metoda wysoce dokładna. Odlewy – super żywice na formy do betonu http://odlew.com.pl/oferta-ebalta/poliuretanowe-zywice-elastyczne – ciśnieniowe są bardzo wysokiej jakości i nie wymagają już żadnej obróbki. To sprawia, że można wyrabiać daną część na skalę masową.

Często po odlaniu następuje wyżarzanie. To proces polegający na podgrzaniu odlanego fragmentu do określonej temperatury. Następnie tę temperaturę powinno się przez jakiś czas utrzymać, a na koniec fragment wolno schłodzić. Sposobów wyżarzania jest kilka i każda służy do czegoś innego. Na przykład może zmniejszyć twardość elementu przed kolejną obróbką.

Warto czasem zainteresować się mniej znanymi gałęziami przemysłu. Każdy zainteresowany majsterkowicz prawdopodobnie chętnie dowie się gdzie mogą być wykorzystane odlewy i że dzięki odlewnictwu ma na przykład zawiasy w drzwiach (–kliknij–).

Źródło: Alwro S. A.