Jaki rodzaj pracy ma wybrać programista – freelancer czy etat?

Pytanie, które widnieje w temacie poniższego tekstu, jest niebywale ważne dla każdego absolwenta, który pragnie zatrudnić się jako informatyk. Należy od razu podkreślić, że praca na etacie i wolny zawód mają solidne defekty i plusy. Dalej wymienię jasno właściwości tych typów zatrudnienia.

internet

Autor: TwojaBateria.pl
Źródło: TwojaBateria.pl
Informatyk na stałym zatrudnieniu nie obawia się o pieniądze. Systematycznie ma na konto stały przelew. Firma płaci za niego składki socjalne – np. na NFZ. informatyk freelancer ma zdecydowanie mniej ciekawą sytuację. Umowa o dzieło nie zawiera w ogóle składek na FUS i emeryturę. Jego zarobki stają się niesystematyczne i zależne zwykle od uśmiechu losu. freelancer może zadowolić się tym, że jego dochód został niżej opodatkowany. W wypadku zakontraktowania utworów (programy), pięćdziesiąt procent wpływu traktuje się jako koszt uzyskania. Tak nakazuje dzisiejsze prawo fiskalne i należy posiadać nadzieję, że ten stan zostanie zachowany.
E-biznes, internet

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Freelancera nie obchodzą ustalone godziny etatu. Pracuje, gdy sam uzna to za konieczne. Nie ma konieczności opuszczać mieszkanie, może wygodnie sobie zasiąść przed ekranem i nie przejmować się dress codem. Pracownik na akord jest zobowiązany do meldowania się w miejscu pracy o wczesnych godzinach rannych i jest ciągle obserwowany przez szefostwo.https://www.pitprojekt.pl/wypelnianie-pit/ pit projektNa domiar złego w znacznym odsetku firm obowiązuje niekomfortowy strój. Trwały nadzór nad sobą posiada jednak znaczny plus. Programista wolny może wpaść w sidła braku motywacji. Nie każdy umie sobie dać radę z ustaleniem indywidualnego grafiku roboty. Brak motywacji skreśla zatrudnienie jako freelancer. To niemiła prawda, którą wszyscy są w stanie zrozumieć.
W momencie, kiedy wstawiasz w wyszukiwarkę frazy np. „praca programista lub „wynajmę informatyka” skrupulatnie sprawdź warunki zatrudnienia. Przemyśl, która z opcji zatrudnienia tobie pasuje i nie skapituluje z indywidualnymi predyspozycjami.

Źródło: Itkontrakt.pl