Solidny sprzęt w góry

Gdy naszym hobby jest chodzenie po górskich szlakach, wspinaczka także przy okazji na przykład eksplorowanie jaskiń powinniśmy mieć fachowo dopasowany sprzęt, który da nam wygodę i poczucie bezpieczeństwa w czasie wypraw. Każdy sprawdzony sklep turystyczny posiada takie wyposażenie w swoich katalogach. Ostatnio, zdecydowanie za często słyszy się w różnych serwisach informacyjnych wiadomości o turystach, którzy tracą życie na szlakach, gdyż wychodzą na wędrówki bez przygotowania. To ludzka głupota najczęściej jest główną przyczyną tragicznych wydarzeń w górach.

Zdjęcie tatr

Źródło: astrojawil.pl

Bo jak w inny sposób określić wybieranie się w wysokie góry w sportowych adidasach, które nie dają podparcia stopie i nie mają żadnej przyczepności na kamieniach. Albo, co zazwyczaj zauważamy w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy wtedy pojedynczy mokry kamień i wypadek pewny. Przy sporym szczęściu skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszej sytuacji runięcie w przepaść. A jak określić kogoś kto wybiera się w góry nie zabierając mapy, wchodzi na szlak nie zdając sobie sprawy jak przebiega i jak wrócić? Albo osoby, które idą na spacer do jaskini bez światła, bez kasku i nie myśląc o tym, że trzeba się tam poczołgać i korzystać z łańcuchów? Albo ci, którzy nie potrafią odczytać oznaczeń szlaku? To nie są wymyślone historie i to nie są jednostkowe przypadki. Takich ludzi są tysiące. Jeżeli twoją pasją są góry przygotuj się do wyjazdu odpowiednio.

Warto mieć jeden solidny sklep górski. Taki, w którym pracują pasjonaci i fachowcy, którzy pomogą dopasować dobrze sprzęt. Należy najpierw odwiedzić parę miejsc, można także poczytać opinie w sieci. Łatwo trafić na takie strony, wystarczy jedynie hasło „sklep turystyczny” wpisane w wyszukiwarkę. Kiedy już podejmiemy decyzję, gdzie chcemy się zaopatrywać, musimy podjąć decyzję w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie wolno nam myśleć o wyjściu w góry. Warto solidnie się przygotować do wyprawy życia i nie tylko.

Pierwsza rzecz – buty. Odpowiednio dopasowane, wygodne i wysokiej klasy. Mogą być pół rozmiaru większe niż te, które zakładamy na co dzień, po wielokilometrowych wędrówkach stopy zwykle puchną, a obuwie nie może nawet wtedy uciskać. Oczywiście buty nie mogą być za luźne, gdyż wtedy mamy pewne skręcenie kostki na pierwszym lepszym kamieniu. Miejmy na uwadze, że nie ma butów do wszystkiego. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy wędrować po śniegu. Jeśli przewidujemy wędrówki zimowe nie zapomnijmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. jeżeli planujemy wspinać się w lodzie, kupmy raki do tego stworzone. Turystyczne do tego celu się nie nadają.

Jeżeli mamy w planach się wspinać nie zapomnijmy o butach do tego celu. Tak naprawdę, jeśli kupiliśmy wcześniej buty do wspinaczki ściankowej nie musimy nabywać dodatkowej pary. jeżeli te, które posiadamy są sprawdzone i idealnie czujemy w nich stopnie – to wspaniale. Dobre buty na ściankę sprawdzą się też w skałach.

Czy niezbędne jest Ci kompleksowe opracowanie tego zagadnienia z przeróżnymi detalami? Przygotowaliśmy dla Ciebie świetną wiadomość – znajdziesz je w podanym linku.

Naturalnie, nikt nam nie broni sprawić sobie drugą parę. Być może do wspinaczki skałkowej bardziej odpowiednie będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz odwrotnie, bardziej miękkie. To wszystko zależy od upodobań. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Gdy w wyszukiwarkę wpiszemy hasło „dobre buty na ściankę 2012” na pewno znajdziemy najnowsze propozycje.