Rolety, karnisze – urządzamy mieszkanie

W większej części domów i mieszkań stosuje się różnorodne rozwiązania w celu regulowania dopływu światła dziennego do wnętrza, jak również w celach jedynie ozdobnych. Dostępna jest bardzo szeroka gama takich towarów, do takich celów stosuje się coraz to inne nowinki technologiczne.

karnisz
Do najbardziej popularnych produktów tego rodzaju zaliczają się firanki. Stosuje się je od bardzo dawna. Ograniczają wpadanie promieni słonecznych do wnętrza, a także uniemożliwiają zajrzenie z ulicy do środka. Niezwykle ważne są także walory estetyczne firanek. Można je wieszać na wiele różnych sposobów, jak również razem z zasłonami upinać w rozmaitych ustawieniach. Firanki wykonywane są z różnych tkanin. Tradycyjnie mają kolor biały, choć obecnie stopniowo się od tego odchodzi.

Rolety
Do zasłaniania okien chętnie stosowane są rolety. Ich wykorzystywanie jest znacznie bardziej skuteczne niż przy użyciu firan i zasłon. Rolety rzymskie są szeroko stosowane we wnętrzach. Ich zasada działania opiera się na wprawianiu w ruch przy użyciu sznurka lub łańcuszka, przez co można roletę zwijać i rozwijać na każdą długość. Rolety dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, niektóre są bardziej przezroczyste od innych- kliknij aby zobaczyć źródło. Mogą być także we wzory. Używane są również rolety zewnętrzne. Pozwalają one na zupełne odcięcie dopływu słońca do pomieszczenia, dzięki swojej szczelności. W wielu domach zasuwa się takie rolety na noc, by otrzymać zupełną ciemność w środku. Rolety zewnętrzne uszyte są w większości przypadków z blachy lub tworzyw sztucznych, mogę być stosowane zarówno do okien, jak o do drzwi. Tworzą też dodatkową ochronę przed złodziejami.

Sprzęt
By móc powiesić zasłonę czy firankę, konieczne są specjalne akcesoria. Jednym z chętniej stosowanych są stalowe lub karnisze (choć czasem modne są też karnisze metalowe pojedyncze. Na karniszach umieszcza się firanki lub zasłony, które maja gotowe uchwyty do zawieszenia lub (zobacz http://stomatologiacichon24.pl/) przy użyciu specjalnych drewnianych kółek. Kolejnym pomysłem są szyny sufitowe. Na niech umieszcza się tak zwane żabki lub specjalne agrafki, trzymające firankę lub zasłonę. Szyny te odznaczają się zróżnicowaną liczbą rzędów, gdzie umieszcza się żabki. Umożliwia to powieszenie kilku warstw tkaniny w celu udekorowania okien- zaktualizowany post na blogu.

Źródło: