Agencje tłumaczeń

W okresie wszechobecnej globalizacji, biegła znajomość co najmniej trzech obcych języków zdaje się być fundamentalna. Niefortunnie niewielu spomiędzy nas dobrze posługuje się przynajmniej jednym językiem obcym. Najpowszechniej znany jest język angielski, jednak w zachodniej części kraju, również we Wrocławiu, ze względu na niedaleką odległość do granicy z Niemcami w przewadze jest język niemiecki.

Praca, biznesmen

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl

Ponadto dużo ludzi wyemigrowało, lub planuje wyemigrować za granicę do pracy nie znając wystarczająco dobrze języka, a to stwarza problemy. Na przykład nierzadko musimy coś załatwić, napisać oficjalne pismo, przygotować CV. W takiej sytuacji niezbędny jest tłumacz – .

Kim jest tłumacz???Tłumacz jest osobą, która dzięki znajomości chociaż dwóch języków tworzy przekład wypowiedzi lub tekstu pisanego z języka pierwotnego na język wymagany. Tłumaczenie wymaga od niego nie tylko rozumienia tekstu, ale też odpowiednio szybkiego wyrażania jego treści w języku, na który ma zostać przetłumaczony. Oprócz wysokich kompetencji językowych, dobry tłumacz musi odznaczać się zdolnością szybkiego uczenia się i wszechstronną wiedzą, a przynajmniej bardzo dobrą orientacją w swojej specjalizacji. Tłumacz musi też być personą wzbudzającą ufność obydwóch stron, którym umożliwia komunikację.

Rodzaje tłumaczeńWyróżniamy dwa główne sposoby przekładu tekstów: pisemne oraz ustne. Wśród pisemnych wyróżniamy:1)tłumaczenia pisemne ogólne, czyli teksty na tematy ogólne, przykładowo listy, ogólne oferty handlowe, CV, listy motywacyjne i tym podobne.

2)tłumaczenia pisemne specjalistyczne- obejmują teksty zawierające terminologię fachową z różnych dziedzin wymagające w czasie przekładu dodatkowej dokumentacji oraz konsultacji specjalisty. Należą do nich między innymi tłumaczenia prawne, medyczne, techniczne oraz branżowe.

3)tłumaczenia pisemne przysięgłe – wykonywane są przez tłumacza przysięgłego, czyli personę zaufania publicznego specjalizującą się w przekładzie między innymi dokumentów procesowych, urzędowych oraz zatwierdzaniu obcojęzycznych odpisów tego typu dokumentów.

Czy uważasz, że w sieci jest niewiele wartych polecenia wpisów? Jeżeli masz zamiar znaleźć istotnie przydatny portal, to zalecamy tę witrynę (http://www.waliduda.pl/zakres-uslug/odszkodowania).

Tłumacz przysięgły warszawa może również poświadczać tłumaczenia i odpisy zrobione przez inne osoby. By tłumaczenie przysięgłe miało ważność urzędową musi posiadać pieczęć tłumacza.

Wśród tłumaczeń ustnych mamy dużo podrodzajów, między innymi:

4)Tłumaczenia ustne konferencyjne

-Symultaniczne (równoczesne) – mają miejsce w izolowanej od dźwięków kabinie, przez którą najczęściej widać mówiącego wykładowcę. Tłumacz nie posiada kontaktu z osobą mówiącą i w razie jakichkolwiek problemy nie może go poprosić o powtórzenie wypowiedzi.

-Konsekutywne (następcze) – tłumacz rozpoczyna przekład dopiero, kiedy prelegent skończy swoją przemowę (przemówienie może być podzielone na części). Zazwyczaj przy tłumaczeniu konsekutywnym tłumacz w trakcie wykładu stoi obok przemawiającego, słucha go oraz robi notatki.

5)Tłumaczenia ustne prawne/sądowe – powinny być robione przez tłumacza przysięgłego. Mogą one posiadać postać symultaniczną albo konsekutywną.

W czasie sporządzania tłumaczeń ustnych zwykle wykorzystywane są wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne, chyba że jest to tłumaczenie szeptane (tłumacz stoi obok niewielkiej grupy słuchaczy i przyciszonym głosem tłumaczy na bieżąco wypowiedź mówcy).

Gdzie szukać tłumacza???
Najlepszym sposobem, by znaleźć właściwego tłumacza, jest internet. Wystarczy wpisać właściwą frazę w wyszukiwarkę, przykładowo: tłumaczenia włoski, biuro tłumaczeń ewentualnie, jeśli jesteśmy zainteresowani konkretnym miastem, możemy dodać jego nazwę, na przykład: biura tłumaczeń Warszawa. W następnej kolejności wystarczy się skontaktować z wybranym biurem, ustalić cenę i, jeżeli jest to tłumaczenie pisemne, przekazać tekst źródłowy. Jeżeli szukamy tłumacza przysięgłego, warto sprawdzić, czy wybrana przez nas osoba znajduje się na liście tłumaczy przysięgłych, dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wyświetl większą mapę