Jak dobrać rower dla siebie?

Jeżdżenie rowerem to hobby cieszące się coraz większą popularnością. Pedałując prosto przed siebie nie tylko pozbywamy się nadprogramowych kilogramów i ćwiczymy mięśnie. Rezygnując z nieekologicznych form transportu nie niszczymy w dodatku otoczenia. Zalety niewątpliwie są warte podkreślenia jednak uwagę trzeba w pierwszej kolejności zwrócić na podstawowy element opisywanego sportu – rowerze. Jaki więc model powinniśmy wybrać?

Zakup roweru nie jest taki prosty jakby się mogło w w pierwszym momencie wydawać. Od tego w jakich warunkach będziemy jeździć zależą elementy budujące nasz dwukołowiec. Opłaca się odwiedzić niejeden sklep rowerowy, przepytać kilku sprzedawców i poczytać na ten temat. Różne ramy, siodełka czy położenie kierownicy w innych modelach spowodują zupełnie inne doświadczenia i wrażenia z jazdy. Kluczowe jest, aby celnie wybrać rowery górskie, wyczynowe czy rozrywkowe. Dzięki temu jazda będzie prawdziwą radością.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dwa podstawowe modele – rowery miejskie i rowery górskie. Rowery miejskie, czy inaczej „holender” dają szansę komfortowo poruszać się w mieście. Głównymi cechami są wysoko zamontowana, giętka kierownica, szerokie i miękkie siodełko umożliwiające jazdę w pozycji wyprostowanej i lepszą widoczność, właściwe oświetlenie i przepisowe zamontowanie znaków ostrzegawczych oraz błotniki zapobiegające przed ubrudzeniem podczas jazdy. Często uzupełnione są bagażnikiem i łańcuchem zabezpieczającym od kradzieży. Zazwyczaj również rower miejski nie jest uzupełniany w przerzutki, które na płaskim terenie nie są niezbędne.

Jeśli poszukujemy roweru odpowiedniego w góry polecamy rowery górskie (margaretka-swietokrzyska.pl/pl/galeria/) czyli rowery MTB (od Mountain Bike). Rowery MTB błyskawicznie zyskały zastępy miłośników, które wciąż rosną. Jak łatwo wywnioskować z nazwy stworzono je do jazdy terenowej, np. w górach. Cechuje je zwłaszcza niższa, dodatkowo wspierana rama, silna, ale lżejsza konstrukcja i porządne hamulce.

Dla ciekawostki wspomnieć można rowery poziome, których konstrukcja powoduje, że jadący mogą rozwinąć bardzo szybkie jak na rower prędkości. Abstrahując od znacznej prędkości mają one jednak sporo wad, które nie przyczyniają się do zwiększenia ich popularności. Po pierwsze narzucają one potrzebę równej nawierzchni, niełatwo jedzie się na nich pod górę a rowerzysta posiada mocno ograniczone pole widzenia.

Nie pozostaje zatem nic innego jak znaleźć sklep rowerowy a w nim perfekcyjnie dobrany dla siebie rower i zamknąć auto w garażu.

Jeżeli poszukujesz interesujących wiadomości na prezentowany temat, to z pomocą przyjdzie Ci ta optymalna strona (https://www.swiatleku.pl/category/kremy-na-blizny), na której odnajdziesz informacje, które Cię zaciekawią.