Długa legenda łazienki

Łazienki są już znane od ponad dwóch tysięcy lat. Rozpoczęło się od kultury helleńskiej, przykładającej dużą wagę do ablucji i do walorów międzyludzkich łaźni. Ideę mocno wykorzystano w starożytnym Rzymie. Do dziś można podziwiać pozostałości term, czyli ogromnych łaźni, w których porządni mieszkańcy miasta zaznawali kąpieli, wypacali się w saunach i rozkoszowali się usługami zdolnych masażystów.

Autor: Lazienkaplus.pl

Najistotniejszą mocną stroną łaźni była jednak możliwość przebywania ze znajomymi, tworzenia świeżych aliansów i przedyskutowania ważnych spraw. Łaźnie funkcjonowały jako swego rodzaju ośrodki towarzyskie, podobne agory i rynku. Wanna prawdopodobnie została skonstruowana we wcześniejszym czasie, niż termy Rzymu. Uznaje się, że z wanny korzystano już w antycznym Egipcie i wykonywano je zwykle z cyny.

Średniowiecze nie bez kozery nazywamy Wiekami Ciemnymi. W tamtym czasie zniknęły wszelkie wynalazki związane z starożytnym Rzymem. Nie korzystano z łaźni, zapomniano o kanalizacji – tu, którą to fantastycznie kiedyś zaprojektowano w Rzymie. Na marginesie trzeba dodać, że owa sieć wodociągowa wydaje się po części przyczyną końca cesarstwa, gdyż rury były wykonane z toksycznego ołowiu. W ten sposób obywatele przez dekady bardzo się osłabiali.

łazienka

Autor: Baumit
Źródło: Baumit

W Średniowieczu uważano, że regularne kąpiele są przyczyną większości zachorowań. W XVII wieku wiele się nie zmieniło, każdy słyszał o legendach o cuchnącym pałacu Ludwika XIV pod Paryżem i usuwaniu wszy przez możnych miniaturowymi, złotymi młotkami.

kanalizacja na nowo upowszechniła się w dwa stulecia temu, w tamtym czasie również na nowo zaczęła odradzać się myślenie o higienie. W niedalekim Jeseniku Vincent Priessnitz wynalazł i wypromował prysznic (kliknij). Wszelkie następne elementy, takie jak brodziki, kabiny prysznicowe i beteria łazienkowa wynaleziono dopiero w XX wieku. I cieszą nas po dziś dzień.