Dobrodziejstwa druku

Prawie 7 stuleci minęło, od chwili, kiedy niejaki Gutenberg otworzył pionierski zakład drukarski w Niemczech. To niezwykłe, jak ten człowiek zrewolucjonizował świat. Od chwili, gdy niemiecki wynalazca wymyślił czcionki ruchome, należy liczyć narodziny ery nowożytnej. Uproszczenie kopiowania książek przyczyniło się do powstania naszej kultury.

Epson Stylus SX130

Autor: Epson
Źródło: Epson

Bez ruchomych czcionek w XVI wieku nie podniosłaby głowy reformacja. A dzisiaj? Popatrzcie na przykład na markdrukowanie – (Tritex oferuje drukowanie na materiale) drukowanie ulotek (Oferta: ) to dziś podstawa. Potraficie sobie wyimaginować wielkie hangary, w których mrowie pracowników dokładnie przepisuje i przerysowuje pojedyncze świstki? W ten sposób przed wynalazkiem czcionki ruchomej tworzono książki. A |drukowanie kalendarzy? Każdy miesiąc z osobna rysować, co za męczarnia.

Przed tym, jak Gutenberg stworzył ruchome czcionki, ogólnie większość mieszkańców była niepiśmienna. Wytwory literackie były ekskluzywnym towarem. To było zgodne z sensem kluczowego prawidła handlu. Jeśli coś jest drogie w wytworzeniu, gdyż proces trwa długo i wymaga sporą liczby ludzi, to cena produktu finalnego będzie niemała. A w wiekach średnich rozwarstwienie społeczne było rzecz jasna ogromne. Książki miała więc mała liczba ludzi, a jeszcze mniej umiało je studiować.

Jądrami kultury były zakony, w których zakonnicy powoli powielali grube księgi, przeważnie kopie Biblii. Rozpowszechnienie posiadania jej po powstaniu druku stało się kluczowym motorem napędowym rewolucji społecznych i religijnych. A w tej chwili popatrzcie, jak jest współcześnie. Wielka rzeczą ludzi ma w mieszkaniu literaturę, notesy, notatniki, albumy. A słowo tworzone przez prasy drukarskie jest dziś powoli wypychane przez technologię masowego cyber przekazu .

Lecz to jeszcze nie schyłek ery Gutenberga. Firmy poligraficzne są wciąż przydatne. Dzięki drukowi jest wydawana prasa. To również jakby nie było najważniejsze narzędzie w reklamie. Druk (kliknij i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy) ulotek, plakatów, ogłoszeń rozkręca naszą ekonomię od prawie połowy wieku. Opłacenie odpowiedniej firmy poligraficznej jest proste. Należy połączyć się z siecią, uruchomić Google i wkleić sformułowanie „druk miejsce” (np. „druk Kraków”) i zdecydować się na którąś z mrowia widocznych ofert.