Komputeryzacja świata – wady i zalety

Współczesny człowiek, zamieszkały w relatywnie bogatych państwach globu, ma co najmniej parę sprzętów elektronicznych. W trwającym wieku mało kto trzyma jeszcze w lokum aparaty analogowe, aparaty cyfrowe stały się normą. W zasadzie każdy człowiek posiada jakiegoś rodzaju komputer. Większość ludzi ma funkcjonujący tv. Mało kto kojarzy, jak dużo sprzętów w naszym otoczeniu jest obsługiwanych przez komputery.

Komputeryzacja świata to oczywiście gigantyczny sukces ludzkości, ale również i znaczne niebezpieczeństwo. W poprzednim stuleciu świat widział światową wojnę totalną, później nad nami zawisła groźba apokalipsy atomowej. Dziś wydaje się, że zbrojny spór światowy będzie zasadzał się na starciu technologicznym. W trakcie najbliższych kilku lat pojawiły się niepokojące wiadomości o zaawansowanych wirusach internetowych, które zostały zaprojektowane do niszczenia infrastruktur teleinformatycznych. Co to oznacza w praktyce? Pomyśl sobie, że we wszystkich metropoliach świata przestają działać systemy komunikacyjne, staje metro. Telefony stają się bezwartościowe. Co najgroźniejsze dla ekonomii, przestają pracować giełdy finansowe. wielka część militariów wielu państw opiera się na sieciach teleinformatycznych. Nowoczesna wojna elektroniczna potrafi podbić praktycznie każde państwo współczesnego świata. Wyrafinowane wirusy potrafią uszkodzić dyski twarde, aparaty cyfrowe i inne urządzenia elektroniczne.

Aby zabezpieczać się przed tym niebezpieczeństwem, niektóre kraje założyły specjalne instytucje do niwelowania internetowej agresji. Najsilniejszą obronę posiadają oczywiście Stany Zjednoczone. To wynika z tego, że ten kraj jest najczęstszą ofiarą ataków online. Dziś na mocarstwo komputerowe wyrasta ChRL. Dużo zamieszania w sprawach bitew sieciowych wywołuje także Rosja. Duże zagrożenie cyberwojen znajduje się w tym, że ciężko jest odkryć właściwych prowodyrów ataku.