Kominek to dobry pomysł – sprawdź na co patrzeć przy wyborze

Przeznaczenie kominków we wnętrzach jest nie koniecznie ciekawym widokiem, ale również ma na celu ich dogrzewanie. Większość ludzi stara się dostosować jego gabaryty do danego pomieszczenia jak także oryginalnie go obrobić, co generalnie przyczynia się do efektu ogólnego wystroju.

Bez względu który kominek chcemy zamontować w danym wnętrzu istotną rolę pełni szkło, jakie dzieli miejsce paleniska od wnętrza (zobacz pracownia wnętrz kraków) zapobiegając tym samym ewentualności poparzenia lub pryskania iskier do wewnątrz pomieszczenia.

Zatem decydując się na kominek ważną kwestią jest szkło kominkowe żaroodporne. W Polsce mamy wiele producentów, jacy oferują drzwi do kominków, gdzie zalecana szyba ma duże znaczenie. Bez względu na to czy potrzebujemy oszklenia żaroodpornego do dopiero co zakupionego kominka, czy może do tego, którego wcześniejsza się zniszczyła mamy możliwość bez problemu takową zamówić. Co ważne do dyspozycji mamy przeróżne grubości tego szkła, wymiary, a też niepowtarzalność np. szyby płaskie, wyginane po łuku, pod danym kątem jak też w trapezie.

Ciekawą wiadomością jest dla nas to, iż szkło kominkowe, to w zasadzie przejrzysta ceramika. Pospolite szkło nie ma możliwości wytrzymać dużych temperatur, natomiast tzw. żaroodporne ma możliwość wytrzymać 800 stopni Celcjusza nawet, gdy wysoka temperatura jest utrzymywana niezmiennie. Nie bez znaczenia jest czym opalamy dany kominek, ważny jest fakt, iż żaroodporność ma kluczowe znaczenie w użytkowaniu i lepiej jest wybrać to rozwiązanie niż np. szkło hartowane, jakie może być wytrzymałe na temperaturę 260 stopni Celcjusza. Dodatkowo można to dopasować idealnie zamawiając szkło cięte na wymiar jak .

Jak widać zależność szkła jest dość różna i ten fakt na pewno ma wielkie znaczenie w czasie użytkowania kominka. Zazwyczaj kominek jest wykorzystywany przez okres jesieni i zimy, co w rezultacie określa nam często sześć miesięcy ciągłego opalania. Nie warto zatem pozwalać sobie na to, by kupić szkło o znacznie niskiej wytrzymałości. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że efektem nieodpowiedniego wyboru jest kupno następnej szyby, co w konsekwencji weryfikuje przysłowie, iż chytry dwa razy traci. Ogólnie także musimy mieć na uwadze własną ochronę, jeszcze bardziej jeżeli mamy dzieci.

więcej na: