Projektowanie wnętrz, urządzenie ogrodu i inne praktyczne wskazówki przy budowie domu

Ostatnio aura panująca na dworze nas nie rozpieszcza. Patrząc w okno coraz częściej widzimy świat w kolorach szarości. Opady deszczu czy burze to pomału codzienność. Pozostając w domach z pewnością większość z nas się zastanawia czy możemy być bezpieczni, czy nie trafi w nas piorun. Wtedy też na pewno naszą głowę zaprząta jedno pytanie: W jaki sposób zabezpieczyć się przed wyładowaniami atmosferycznymi? Doskonale sprawdzają się instalacje odgromowe. Wprawdzie prawo budowlane wyraźnie informuje, że w budynkach do 15m nie ma konieczności założenia jej, to jednak biorąc pod uwagę nieprzewidywalność uderzeń pioruna można zainwestować w tego rodzaj pioruna. Wzory pism budowlanych przyspieszą przejście przez ten temat.

W momencie gdy nasz dom jest już odpowiednio zabezpieczony, z pewnością duża część nas odetchnie z ulgą. Ale nie wszyscy. Zostaje mała garść ludzi, którym na samą myśl o burzy cierpnie skóra, a dźwięk uderzenia pioruna przyprawia ich o mdłości. A jeśli dodatkowo mamy uciążliwych sąsiadów lub żyjemy w miejscu, gdzie wrzawa miasta jest ciężka do wytrzymania, warto zastanowić się nad wygłuszeniem naszego domu. Wygłuszanie wcale nie jest czymś niemożliwym. Wystarczy wełna mineralna lub wata szklana, do tego płyty gipsowo-kartonowe, trochę chęci i wolnego czasu, a w bardzo szybki sposób można zapewnić sobie ciszę i spokój. Oczywiście nie możemy zapomnieć także o drzwiach. Nimi także należy się zająć. Najprostszy sposób to uszczelnienie ich po obwodzie (pomiędzy drzwiami a ościeżnicą).

Jeśli jednak dojdziemy do wniosku, że nie opłaca nam się już inwestować w wiekowe drzwi i planujemy kupno nowych, nie powinniśmy zapomnieć o właściwym wyborze dodatków do nich. Akcesoria drzwiowe to znaczący składnik sprawnych drzwi. Pamiętajmy, że zamki, wkładki, zawiasy czy klamki to części składowe bez których nie będziemy w stanie się w pełni nacieszyć naszymi nowymi drzwiami. Na deser możemy sobie kupić oryginalny wizjer, aby przyjaciele którzy przyjdą do nas na wystawną kolacje mieli na dzień dobry powód do uśmiechu.

Podczas takiej zorganizowanej kolacji dla znajomych odpowiedni nastrój utworzą zapalone na stole świeczniki. Mogą to być 4 świeczniki rozstawione symetrycznie po stole, lub też jeden kandelabr dumnie stojący na samym środku.

Jeżeli aura nam akurat sprzyja możemy wynieść naszą kolację do ogrodu. Wtedy z pewnością przyda nam się właściwe oświetlenie ogrodu. Wystarczy nasz taras ozdobić w stojące oświetlenie, a z pewnością czas tam spędzony będziemy miło wspominać.

Z pewnością równie sympatycznie nasi przyjaciele pamiętać będą czas spędzony w naszej przydomowej oranżerii. Taki zimowy ogród może mieć funkcję salonu czy jadalni. W zależności czy chcemy używać go cały rok czy nie, możemy zdecydować się albo na ogród sezonowy albo ogród całoroczny.

Jeżeli pod dachem ogród nie satysfakcjonuje nas całkowicie i rośliny uprawiamy również na zewnątrz, warto dowiedzieć się jakie są strefy mrozoodporności roślin w Polsce. Zgłębiając ten temat, dowiemy się w których rejonach Polski jakie kwiaty, krzewy, owoce i najlepiej hodować. A także jakie nawozy najlepiej używać gdy zbliżają się mrozy.

W całym ferworze walki z ogrodem nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu się przed wizytą nie proszonych gości. Pierwszym zabezpieczeniem, które powinno odwieść potencjalnego rabusia są porządne i zawsze zamknięte bramy wjazdowe. Bramy ogrodzeniowe mogą być albo dwuskrzydłowe albo przesuwne. Nie należy także pominąć odpowiedniej bramy garażowej. Wybór bram garażowych jest duży i na pewno znajdziemy coś właściwego dla nas.

Jednak wielu z nas jest dopiero na początku drogi do własnego domu. Stoi zatem przed nami pare ciężkich decyzji. Między indach – strona -: Jaki dach do domu warto wybrać, jakie projekty domów będą najwłaściwsze, a również jakie akcesoria i ozdoby będą najlepsze. Pomocnym może tutaj okazać się portal Projektoskop. Są tu najlepsze projekty domów opracowane przez fachowe biura architektoniczne.

Baza zawiera między innymi domy parterowe, tanie domy czy projekty domów nowoczesnych.

Każdą budowę domu poprzedza dobrze wykonany projekt domu. Miejmy na uwadze, że od rodzaju i poziomu skomplikowania naszego dachu, zależał będzie koszt całej inwestycji. Na rodzaj konstrukcji wpływ ma rodzaj wybranego pokrycia dachowego, więc po otrzymaniu projektu żadne większe zmiany nie będą już możliwe.

Jeżeli pragniemy aby nasz dach zdobiły lukarny, także należy ten fakt powiedzieć projektantowi na samym początku. Jeżeli pomysł udekorowania dachu wpadł nam do głowy przy samym końcu budowy, pozostają nam zawsze ozdobne iglice odgromowe.

Skoro nasz dom się buduje, to ozncza, że udało nam się zdecydować na gotowy projekt. Może nawet udało nam się dorzucić swoje „trzy grosze”, by wyglądał< jak ten wymarzony. Jeśli tak to dlaczego nie mielibyśmy się zająć dekorowaniem wnętrza. Naturalnie nie chodzi tu tylko o kolorystykę ścian i mebli, gdyż jest to już faza końcowa, ale o zaprojektowaniu np. oświetlenia. Jeśli ciężko jest nam sobie wszystko wyobrazić tak „na sucho”, to z pomocą na pewno przyjdą nam powszechnie dostępne programy do projektowania wnętrz. mieszkania (więcej info)