Lampy do mieszkania

Producenci licznych towarów sprawili, że przywykliśmy do tego, że moda się zmienia i od czasu do czasu pora wymienić naszą odzież, buty czy czapki. Również postęp w rozwoju techniki wymusza wymianę podstawowego sprzętu elektronicznego nawet co trzy-cztery lata. Na tej samej zasadzie pojawiają się i znikają kolejne trendy w projektowaniu pokoi, choć częstość tych zmian nie jest może aż tak znaczna, jak w przypadku garderoby czy okularów.

A co w takim wypadku z postępem technicznym? Czy to oznacza, że znajdujące się u nas żyrandole lub lampy podłogowe —>*więcej powinniśmy wymieniać równie często jak telewizor? Jak trafnie dobrać oświetlenie do domu?

Bez względu na to, czy przyszło nam kupić lampy sufitowe do łazienki, lampy kryształowe do dziennego pokoju, czy też lampy wiszące do przedpokoju należy mieć świadomość, że oświetlenie ma zapewnić zarówno dobre i funkcjonalne oświetlenie pomieszczenia, jak również stworzyć w nim oczekiwany nastrój. Oznacza to na przykład, że niesamowite wiszące lampy kryształowe czy żyrandole w pokoju dziennym prawdopodobnie trzeba będzie uzupełnić o lampkę na stoliku bądź kinkiety, aby wygodnie rozjaśnić także brzegi pokoju i pozwolić na bezproblemowe dla oczu czytanie, nie zapominając o bardziej precyzyjnych pracach (szydełkowanie, klejenie modeli, naprawa niewielkich elementów etc.), gdy wymagamy bardzo mocnego światła. Za to, gdy weźmiemy pod uwagę oświetlenie sypialni, dobrze, aby w jego projekcie uwzględniono delikatne lampki nocne, choć ze względów praktycznych (porządkowanie, zgubiony klips) lampy sufitowe z mocniejszą żarówką to także dobry pomysł.

Następną istotną sprawą jest wykorzystanie prądu wybranego przez nas rozwiązania, a zatem jak najwięcej z posiadanych lamp powinno oferować możliwość wkręcenia żarówek energooszczędnych, co będzie niezbędne, kiedy żarówki tradycyjne zupełnie odejdą ze sklepowych półek. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Oznacza to, że powinniśmy decydować się na lampy sufitowe, kinkiety etc. w określonym, zgodnym z naszym gustem stylu. Jeżeli marzymy o wnętrzu w stylu Romanowów, lampy zdobione będą pasowały wspaniale. Za to w minimalistycznym wnętrzu lepiej jednak będą pasowały , chyba że nie mamy problemów z dobieraniem różnych stylów i nie przeszkadzają nam kontrowersje.

Odpowiedź na to pytanie nie będzie łatwa, chociaż nasz budżet często na nie odpowiada za nas. Gdy fundusze to nie problem, mamy wolną rękę na pofolgowanie własnym pragnieniom i postawienie na najmodniejsze kolory, również, jeśli mówimy o takich elementach oświetlenia jak lampy wiszące, lampy podłogowe do salonu oraz oprawy oświetleniowe do innych pokoi w mieszkaniu. I tak koniec pierwszej dekady XXI wieku zdominowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład oberżyny i jasnej zieleni, co prezentowały również lampy podłogowe, kinkiety i lampy wiszące, a konkretnie ich abażury.

Apdmarket.pl - lampy

Źródło: Apdmarket.pl

Początek nowej dekady zapowiada odwrót od jaskrawych kolorów, więc na salony powrócą zapewne lampy wiszące z białych kryształów i lampy nowoczesne wykonane z metalu i szkła. Dobrze pomimo tego przemyśleć możliwość zastosowania ciepłych kolorów, jak czekoladowy brąz, karmelowy lub ciemna czerwień – lampy wiszące, lampy stojące czy kinkiety w tych kolorach mogą być interesującym i modnym dodatkiem kolorystycznym do wnętrza wykończonego w barwach zimnych, jak szarość lub srebro. Niemniej podążanie za trendami wnętrzarskimi musi być w równym stopniu co od wielkości budżetu uzależnione od warunków naszego wnętrza. W budynku z niskim sufitem niejednokrotnie praktyczniejsze są lampy sufitowe, ze względu na to, że np. żyrandole mogą zawadzać podczas chodzenia po pokoju, warto również zdecydować się na lampy dające możliwość ustawiania kąta padania światła (gdy mamy do czynienia z niskim sufitem światło padające w górę optycznie go podniesie). Salon w kształcie litery „L” wymaga, aby znalazły się w nim przynajmniej dwie lampy sufitowe, może to być na przykład duży żyrandol w części głównej i plafon w drugiej części wstawiona przykładowo nad stołem. Dobrze postawione lampy w kryształowej oprawie co więcej w kombinacji z lustrem mogą wychwytywać w dzień światło naturalne i rozpraszać je po reszcie pomieszczenia, oświetlając promieniami nawet bardzo ciemne kąty, zastępując tym samym w dużym stopniu lampy boczne i pomagając zwiększyć oszczędzanie zużycia prądu.

Co prawda zmiany na rynku oświetlenia następują nie tak szybko jak w przypadku sprzętu komputerowego, również i tutaj można obserwować pewne modyfikacje. Jest to związane przede wszystkim z możliwościami oferowanymi przed lampy LED, które prezentują widocznie większą oszczędność prądu i z tego powodu mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe dają możliwość ponadto zmiany koloru światła, dzięki czemu lampy podłogowe, lampy wiszące lub plafony są jeszcze mocniej stopione z resztą wystroju wnętrza. Te nowinki zazwyczaj widać najpierw w ofercie producentów, specjalizują się w lampach nowoczesnych tak w designie, jak i w zastosowanej technologii. Naturalnie nie znaczy to, że klasyczne lampy kryształowe, nie mogą pracować z diodami LED. Zazwyczaj zresztą jest to w ich przypadku zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Ogólna reguła jest natomiast taka, że dobre oświetlenie na lata zapewnią nam jedynie lampy znanych producentów, którzy dbają o trwałość i wysoką jakość opraw oświetleniowych.