Białe czy czerwone – jakie wino kupić?

Nie trzeba być wielbicielem wina, by umieć wymienić takie nazwy jak Chianti, Marsala bądź Bardolino. Te wina włoskie to jedne z najbardziej znanych i docenianych trunków na świecie. Nic w tym nadzwyczajnego. Włochy należą do najstarszych regionów, zajmujących się hodowlą winogron.

W dzisiejszych czasach na obszarze kraju hodowanych jest więcej niż 2000 różnorodnych gatunków winogron. Funkcjonuje tam więcej niż milion winnic. Dostarczają one blisko 15% światowej produkcji wina.

Zainteresowała Cię rozpatrywana w tym wpisie kwestia? W takim razie kliknij tu i zobacz dodatkowo więcej szczegółów w witrynie.

Włochy to globalny lider w tej dziedzinie, zaś wina włoskie to marka sama w sobie.

Białe wino

Do wytworzenia białego wina stosuje się głównie jasne winorośle. Co nie znaczy, że ciemna odmiana tych owoców się do tego nie nadaje. Białe wino produkuje się przy użyciu fermentacji czystego moszczu, czyli soku ze świeżo wyciśniętych winogron. Najbardziej popularne białe wino we Włoszech to Soave. Dużą popularność zawdzięcza stosunkowo niskiej cenie oraz wybornym walorom smakowym. To wino posiadające stosunkowo lekki aromat. Konsumując je poczujemy migdałową nutę. Smakując tego białego wina posiada się nieodparte poczucie lekkości oraz harmonii.

Czerwone wino

Jak już w pisaliśmy, białe wino uzyskuje się dzięki fermentacji czystego soku, tymczasem czerwone wino tworzy się w za pomocą skórek i pestek owoców. Występuje ono w różnorodnych odcieniach czerwieni: od purpury, przez rubinowy, ceglasty, wiśniowy, po czarno -czerwony. Czerwone wino sporządza się z ciemnych winogron nazywanych potocznie czarnymi. Jedno z najbardziej prestiżowych czerwonych win włoskich to bez wątpienia Bardolino. To wino wytrawne sporządzane w prowincji Werona. Rekomendowane do pierwszych dań, salami, pieczeni jak również serów. Trzeba je serwować w temperaturze pokojowej.

Włosi – wielbiciele wina

Do śniadania, obiadu, kolacji. Win włoskich nie powinno zabraknąć w kuchniach Włochów w trakcie żadnego z posiłków. Wobec tego nie zadziwia fakt, iż mieszkańcy tego kraju prowadzą jeżeli chodzi o spożycie wina. Mówiąc zajmują drugie miejsce na świecie. Jeden obywatel tego kraju wypija rokrocznie 70,8 litra wina.