Laser niezbędny w technice i medycynie

Laser pełni bardzo ważną rolę w obecnych czasach. Na wielu polach jest wręcz niezbędny. Innowacją w medycynie niewątpliwie jest laser CO2, który stosowany jest do usuwania zmarszczek na ciele oraz blizn pozostałych po trądziku lub ospie. Ten sposób maskowania niedoskonałości skóry jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej polecanych.

W większości zabiegów odmładzających to właśnie laser pełni najważniejszą funkcję. Jedną z głównych zalet wykonania takiego zabiegu jest nieziemski efekt, przede wszystkim dzięki szczególnej precyzji. W trakcie zabiegu z rany nie leci krew, natomiast zabliźnienie następuje niezwykle szybko. Dużą zaletą jest także to, że ból jest wówczas znacznie mniejszy niż po działaniu chirurgicznym. Laser wykorzystuje się także w okulistyce przy dokładnym przecinaniu powiek lub spojówek.

Nowy rodzaj lasera – ploter

Ploter laserowy to maszyna, w którym wykorzystuje się laser co2. Urządzenie to wykorzystywane jest w produkcji przemysłowej i rozmaitych usługach. Plotery wykorzystywane są do zdobień oraz rozcinania rozmaitych tworzyw – od drewna, poprzez tkaniny, aż do plastiku. Codziennie mamy styczność z przedmiotami, za których wykończenie odpowiada ploter laserowy. Jako przykład mogą zostać podane zdobienia na szklankach, tablice z numerem domu czy breloczki do kluczy. Wszystko determinuje laser. Ploter laserowy cechuje duża dokładność i znaczna jakość wykonywanej usługi. Mocną stroną tych urządzeń jest też możliwość połączenia komputera z ploterem, co wzmaga właściwości, jakimi wywyższyć można ploter laserowy. Dzięki temu są zwiększane różne sposoby użycia plotera laserowego. Laser nie wymaga materiałów eksploatacyjnych i jest praktycznie samoobsługowy. Sam ploter nie zajmuje wiele miejsca, charakterystyczny dla niego jest mały ciężar oraz ruchoma pozycja robocza.

Konstrukcja oraz właściwości techniczne fiber lasera

Laserowe zamykanie naczynek

Autor: DER-MED
Źródło: DER-MED

Innym rodzajem jest fiber laser. Stosuje się go także w ploterach. Przewyższa laser CO2, zwłaszcza jeśli chodzi o szybkość pracy i wyższą jakość działania. Za pomocą tej technologii uzyskać można bardziej precyzyjny kształt m.in. przy grawerowaniu i cięciu tworzyw. Tę zaawansowaną innowację laserową wykorzystuje się przy produkcji systemów wycinania laserowego. Maszyny wykonane dzięki tej metodzie cieszą się dobrą opinią oraz zaufaniem wśród liderów największych firm.

Źródło: Lasertechnik