Laser niezbędny w technice i medycynie

Laser pełni bardzo ważną rolę w obecnych czasach. Na wielu polach jest wręcz niezbędny. Innowacją w medycynie niewątpliwie jest laser CO2, który stosowany jest do usuwania zmarszczek na ciele oraz blizn pozostałych po trądziku lub ospie. Ten sposób maskowania niedoskonałości skóry jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej polecanych.

W większości zabiegów odmładzających to właśnie laser pełni najważniejszą funkcję. Jedną z głównych zalet wykonania takiego zabiegu jest nieziemski efekt, przede wszystkim dzięki szczególnej precyzji. W trakcie zabiegu z rany nie leci krew, natomiast zabliźnienie następuje niezwykle szybko. Dużą zaletą jest także to, że ból jest wówczas znacznie mniejszy niż po działaniu chirurgicznym. Laser wykorzystuje się także w okulistyce przy dokładnym przecinaniu powiek lub spojówek.

Nowy rodzaj lasera – ploter

Ploter laserowy to maszyna, w którym wykorzystuje się laser co2. Urządzenie to wykorzystywane jest w produkcji przemysłowej i rozmaitych usługach. Plotery wykorzystywane są do zdobień oraz rozcinania rozmaitych tworzyw – od drewna, poprzez tkaniny, aż do plastiku. Codziennie mamy styczność z przedmiotami, za których wykończenie odpowiada ploter laserowy. Jako przykład mogą zostać podane zdobienia na szklankach, tablice z numerem domu czy breloczki do kluczy. Wszystko determinuje laser. Ploter laserowy cechuje duża dokładność i znaczna jakość wykonywanej usługi. Mocną stroną tych urządzeń jest też możliwość połączenia komputera z ploterem, co wzmaga właściwości, jakimi wywyższyć można ploter laserowy. Dzięki temu są zwiększane różne sposoby użycia plotera laserowego. Laser nie wymaga materiałów eksploatacyjnych i jest praktycznie samoobsługowy.

Czy ten artykuł Cię zainteresował? W takim wypadku zobacz inny pełny opis, który także zawiera ciekawe informacje.

Sam ploter nie zajmuje wiele miejsca, charakterystyczny dla niego jest mały ciężar oraz ruchoma pozycja robocza.

Konstrukcja oraz właściwości techniczne fiber lasera

Laserowe zamykanie naczynek

Autor: DER-MED
Źródło: DER-MED

Innym rodzajem jest fiber laser. Stosuje się go także w ploterach. Przewyższa laser CO2, zwłaszcza jeśli chodzi o szybkość pracy i wyższą jakość działania. Za pomocą tej technologii uzyskać można bardziej precyzyjny kształt m.in. przy grawerowaniu i cięciu tworzyw. Tę zaawansowaną innowację laserową wykorzystuje się przy produkcji systemów wycinania laserowego. Maszyny wykonane dzięki tej metodzie cieszą się dobrą opinią oraz zaufaniem wśród liderów największych firm.

Źródło: Lasertechnik