Oświetlenie – waga i typy

Nie wszyscy ludzie zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo istotną rolę ma oświetlenie. Jego rodzaj musi być dobrany do rodzaju wnętrza oraz do wykorzystania. Inaczej oświetlona jest klasa szkolna, a w inny sposób pomieszczenie filharmonii. Pomieszczenie może być oświetlone ogólnie lub miejscowo. Pierwszy z nich wyróżnia się tym, że wykorzystane jest pojedyncze źródło światła, służące do oświetlenia całego pomieszczenia. Drugi z kolei stosowany jest dla oświetlenia jednego konkretnego punktu. Te dwa sposoby można także stosować równocześnie. Właściwy typ i moc światła to sprawy, mające niezwykle wielkie znaczenie dla ludzkiego zdrowia. Chodzi w największym stopniu o zmysł wzroku. Źródła światła mogą także mieć funkcję jedynie dekoracyjną. Przykładem mogą być lampy lawowe, które obecnie ponownie stają się modne. Stosowana w nich kolorowa parafina tworzy ładne wzory pod wpływem rozgrzanej żarówki.

Oświetlenie a ludzki wzrok

Apdmarket.pl - lampy

Źródło: Apdmarket.pl

Długotrwałe znajdowanie się w konkretnym pomieszczeniu wymaga użycia właściwego oświetlenia. Przy nieodpowiednim bowiem narząd wzroku przedwcześnie ulega zmęczeniu.

Szukasz następnych wiadomości na ten interesujący temat? Zachęcamy więc do przejścia do innej strony. Jak to zrobić? Kliknij na łącze do strony.

Może to również prowadzić do takich dolegliwości jak migrena. Poza tym od rodzaju światła zależy to, w jaki sposób postrzega się konkretny obiekt. Jest to szczególnie istotne w przypadku niektórych profesji. Chirurdzy powinni mieć wysokiej jakości lampy na sali operacyjnej, w innymrazie ryzyko popełnienia pomyłki znacznie zwiększa się. Podobnie rzecz ma się z zawodem zegarmistrza, który w swojej pracy operuje niezwykle małymi elementami, a każdy element ma duże znaczenie. Także czynności codzienne należy wykonywać przy właściwym świetle. Czytanie przy zbyt małej ilości światła również grozi niebezpiecznymi schorzeniami narządu wzroku. Odmiany lamp

Zależnie od zastosowania, lampy istnieją w wielu rozmaitych typach. W Polsce w większości mieszkań jako źródło światła nadal wykorzystywane są żarówki, w których źródłem światła są druciki wolframowe. Kolejnym rodzajem jest lampa halogenowa, w której dodatkowo używany jest gaz. Coraz bardziej popularne są również tak zwane świetlówki (TU). Ich niewątpliwą zaletą w stosunku do lamp żarowych jest mniejszy koszt wykorzystywania, gdy weźmie się pod uwagę dłuższy okres. Nierzadko równieżspotyka się lampy jarzeniowe. Najczęściej wykorzystywane są w miejscach użytku publicznego, do których należą na przykład szkoły.