Oświetlenie w mieszkaniu

Dzięki oświetleniu możemy gdy jest już ciemno wykonywać wiele różnych prac, ale także oświetlenie ma również funkcję estetyczną – dodaje wnętrzom piękna. Każde miejsce w naszym domu wymaga innego oświetlenia.

Lampy do kuchni to przeważnie lampy sufitowe, które rozświetlają całe lokum. Warto także rozświetlić blat montując lampki halogenowe bądź świetlówki pod szafkami. Oświetlenie łazienkowe powinno być łagodne oraz rozproszone. Z pominięciem oświetlenia górnego musi być też perfekcyjne oświetlenie lustra. Lustro – więcej dowiesz się na tej stronie – w łazience jest jedną z ważnych rzeczy, które koniecznie powinno być stosownie oświetlone. Światło takie musi padać na postać stojącą przed lustrem i nie może odbijać się od płaszczyzny lustra.

Najwłaściwszym wyjściem są kinkiety (polecamy nowoczesne kinkiety do sypialni) bardzo dobrze by było, aby były z jednej i drugiej strony lustra, dzięki czemu doskonale będzie oświetlona buzia.

Lampyilampki.pl - oświetlenie

Źródło: Lampyilampki.pl

Jeśli chodzi o salon to oświetlenie salonu, pomieszczenia najbardziej przestrzennego w całym mieszkaniu, powinno być jasne o miłym świetle. Najkorzystniej używać żarówki energooszczędne. Żyrandole do salonu muszą być rozwidlone i dekoracyjne. Najkorzystniej gdyby były zawieszone w głównym miejscu salonu na przykład nad stolikiem. Kąty w salonie, które są słabiutko oświetlone można doświetlić na przykład stojącymi lampami, których wybór jest kolosalny. Miejscem, w którym odpoczywamy i nabieramy siły jest pokój sypialniany. Tutaj powinien być stworzony subtelny i ciepły nastrój. Najlepiej, ażeby zrezygnować z centralnie powieszonej lampy i użyć kinkiety, które rozpraszają światło na ścianie. Jeżeli chodzi o oświetlenie punktowe to w każdej sypialni powinny być lampki nocne, które umożliwiają na przykład czytanie książki przed zaśnięciem. Najkorzystniej, by były to lampki na wysokich podstawkach z ewentualnością regulowania kąta padania światła. Sporą popularnością zarazem w sypialni jak i w salonie cieszą się lampy podłogowe. Bardzo dobrze spełniają one funkcję źródła światła dodatkowego a również pełnią rolę ozdobną.

Wybór odpowiedniego oświetlenia jest prawdziwym wyzwaniem, albowiem każde miejsce wymaga odmiennego rodzaju oświetlenia. Najistotniejsze jest, ażeby wybrany rodzaj oświetlenia pasował wszystkim mieszkańcom.