Najciekawsze terapie naturalne

Medycyna naturalna ciągle cieszy się w naszym kraju niemalejącym zainteresowaniem. Wybór jest naprawdę szeroki, dosłownie wszędzie znajdziemy gabinet lub placówkę medycyny niekonwencjonalnej. Tego rodzaju zabiegi też są oferowane w klasycznych gabinetach odnowy biologicznej. W tym tekście przyjrzymy się podstawowym odmianom terapii alternatywnych.

Kobieta

Autor: plethr
Źródło: http://sxc.hu

Medycyna niekonwencjonalna, nazywana komplementarną lub alergolog łomianki paramedycyną, posiada wieloletnią tradycję i tworzyła się w wielu państwach. Z Dalekiego Wschodu przyszły do nas akupresura i akupunktura. Z Francji za to aromaterapia, czyli poprawianie zdrowia aromatami oraz koloroterapia, czyli wykorzystywanie kojących właściwości barw. Dzięki Niemcom narodziła się hipnoterapia, polegająca na wprowadzaniu pacjenta w trans hipnotyczny i kształtowaniu jego osobowości.

Mocno rozwiniętą odmianą medycyny niekonwencjonalnej jest bioenergoterapia. W tym przypadku kurujące właściwości posiada osoba, rodzaj uzdrowiciela. Bioenergoterapeuta swoją energią kształtuje aury chorego, tym sposobem lecząc go z zaburzeń fizycznych i umysłowych. Metoda ta bazuje na założeniu, że sfera fizyczna i duchowa przenikają się wzajemnie i są mocno od siebie uzależnione. W naszym kraju istnieją cechy bioenergoterapeutów, przyznające dyplomy i pozwolenia, więc warto przed wizytą upewnić się, że wybieramy licencjonowanego uzdrowiciela.

Najciekawszą dziedziną terapii alternatywnych jest bez dwóch zdań arteterapia. Jak nazwa wskazuje, leczniczą moc ma tu mieć sztuka, a właściwie uprawianie jej. Najprościej mówiąc, w czasie sesji arteterapii człowiek ma wydobyć z głębi siebie tłumione uczucia, strachy, obawy, nastroje, by przełożyć je na tworzone dzieło. Nie trzeba mieć jakiegokolwiek talentu artystycznego, by wyrazić siebie. To właśnie autoekspresja jest w leczeniu najważniejsza.

Z Indii przybyła do nas joga, mocno lubiana zwłaszcza wśród middle-class. Jak wiele nabytków z Orientu, joga skupia w sobie sferę duchową z fizyczną. Zestawy ćwiczeń mają tu uczestniczyć w zdobywaniu wewnętrznego rozwoju i jednocześnie polepszać zdrowie. Jeśli przekonuje cię joga Warszawa jest miejscem, gdzie znajduje się najwięcej placówek z najbardziej znanymi joginami.