Czy koniec dzieciństwa to rzeczywiście prawdziwy koniec tego wspaniałego etapu? Czy szkoła to od razu wejście w dorosłość?

I w końcu przychodzi taki dzień, że nasze dziecko idzie do szkoły. To bardzo ważne wydarzenie zarówno dla niego samego, jak i dla jego rodziny. Nagle wszystko się zmienia. Stary świat odchodzi w przeszłość, pojawia się coś nowego, a jak nowe, to czujemy pewien strach. Kończy się beztroski świat, zaczyna się świat obowiązków i nauki. To ogromnie ważne, aby być przy dziecku w tym niełatwym dla niego czasie, rozjaśnić mu wiele spraw, których może nie rozumieć, pomagać i opiekować się nim jak najbardziej.

przygotowanie pokoju dla dziecka

Autor: COD Newsroom
Źródło: http://www.flickr.com
Z jednej strony jest to przejście z etapu dzieciństwa do świata obowiązków, jednakże nie powinniśmy aż tak konkretnie podkreślać tej granicy. Najlepiej podejść do tego w ten sposób, że czas dzieciństwa nie zakończył się, nadal trwa, będzie trwało jeszcze długo, ale rozpoczyna się inny etap tego dzieciństwa, wyższy, bardziej zaawansowany, w którym oprócz zabawy pojawiają się sprawy ze świata ludzi dorosłych. To świat rzeczy obowiązkowych, terminów, poważnej miny, powagi oraz dyscypliny. Brzmi to mało zachęcająco, chociaż oczywiście nie trzeba stać się od razu dojrzałym, najważniejsze to powoli uczyć się tego „dorosłego zachowania”, gdyż będzie to pomocne w przyszłości, kiedy nasza latorośl będzie szła na studia czy szukało pracy. Im szybciej to opanuje, tym łatwiej będzie sobie radziło z wieloma sprawami. To bardzo istotne.

ciekawy pokój dla dziecka

Autor: Phil Manker
Źródło: http://www.flickr.com

Tym samym, dziecko, które zaczyna naukę w szkole powinno mieć świetne warunki do rozwoju. Wobec tego oprócz atmosfery w domu, która powinna być najlepsza, wspierająca i objaśniająca ten nowy świat, musimy również zatroszczyć się, by miejsce do nauki było dla naszej pociechy jak najbardziej wygodne. Dom i wnętrze musi być spójne z tymi wartościami. Zadbajmy dobrze o jego pokój, przemalujmy ściany, ustawmy biurko, zróbmy miejsce idealne do nauki, jak i do zabawy. Najlepiej do koncentracji i wyciszenia przydają się jasne barwy (przydatne akcesoria tutaj: różne akcesoria malarskie).

Biurko powinno być ustawione pod oknem, aby docierała do niego odpowiednia ilość światła. Klimat w pokoju powinien być lekki, ale już nieco dojrzalszy niż wcześniej. Dziecko powinno posiadać miejsce na swoje szkolne zeszyty i książki. Zatroszczmy się o to, by nasza pociecha dobrze się czuła w takim miejscu, więc urządzając takie pomieszczenie konsultujmy się z nią w tej sprawie, nie warto robić nic na siłę. Zaś tutaj lista rzeczy, które mogą się przydać w czasie urządzania takiego pokoju – w tym linku.