Automatyka domowa – nowoczesne rozwiązania elektryczne ułatwiające mieszkanie.

Ostatnio bardzo wiele opowiada się o zautomatyzowanych domach i mieszkaniach. Jest to efekt nacisku na troskę o bezpieczeństwo oraz komfort lokatorów, lecz również o koszty – zarówno użytkowania budynku, jak i dla natury. Centralne ogrzewanie, światło, alarm – czym jeszcze można sterować zdalnie?

wejdź

Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com
Inteligentne sterowanie domem to taki system, który ułatwia dobre zarządzanie naszymi urządzeniami domowymi kiedy jesteśmy w domu, kiedy przebywamy poza nim, a nawet wtedy, gdy jesteśmy w rozjazdach lub na urlopie. Sterowanie instalacjami znajdującymi się w mieszkaniu jest wygodne i znacznie prostsze, kiedy połączy się sterowanie kilkoma urządzeniami, aby zminimalizować ilość rzeczy potrzebnych do ich obsługi i kontrolowania ich. Możliwe jest opracowanie takiego systemu przykładowo na podstawie montowanej w domu instalacji alarmowej. Jest dużo przedmiotów, urządzeń czy instalacji, którymi możemy sterować tym sposobem, na przykład: rolety, bramy – dalsze informacje – wjazdowe, otwieranie i zamykanie okien, centralne ogrzewanie, klimatyzacja czy nawet czujka dymu, lecz jedną z funkcji najczęściej realizowanych przez domowy system jest sterowanie oświetleniem. Automatyczne sterowanie światłem daje możliwości wyłączania go we wszystkich pomieszczeniach jednym przyciskiem, przykładowo gdy wszyscy wychodzą. Mamy wtedy gwarancję, że światła zostały zgaszone we wszystkich pokojach. Nie trzeba chodzić po wszystkich pomieszczeniach (garderoby na piętrze czy pokoi dzieci), żeby sprawdzić, czy któraś z lamp nie będzie niepotrzebnie pożerać prądu kiedy my będziemy spędzać weekend z dala od domu. Oczywiście pilot do włączania i wyłączania oraz stopniowego wygaszania światła to nie nowość, ale też warto o nim wspomnieć jako o istotnym elemencie usprawniającym sterowanie światłem. Automatyczne włączanie i wyłączanie na czujki zda egzamin w korytarzach albo wzdłuż schodów. Ale alarm można zaprogramować tak, by włączał i wyłączał oświetlenie w wybranych pokojach w określonym czasie. Taki rodzaj sterowania oświetleniem umożliwia wprowadzenie w błąd ewentualnych złodziei przez symulację obecności domowników w czasie, kiedy tak naprawdę nikogo nie ma w domu.

pilot

Autor: Rugby Streaming
Źródło: http://www.flickr.com
Inteligentne sterowanie domem to opcja nie tylko dla wygodnych i nowoczesnych ludzi, ale dla każdego, kto ceni sobie nowe, nowatorskie rozwiązania, oszczędność i pewność, że wszystko jest pod kontrolą – sterowanie światłem.