Jak ekologiczna postawa pomoże nie tylko w ochronie środowiska, lecz również przy oszczędnościach na rachunkach.

W miastach, w blokach wielorodzinnych wszystkie media doprowadzane zostają do budynku, więc mieszkańcy tak naprawdę nie muszą się niczym poza płaceniem opłat martwić. Lecz zupełnie inaczej będzie wyglądała sytuacja w przypadku jednorodzinnych domów a także firm i zakładów przemysłowych. Tu o praktycznie wszystko należy zadbać samodzielnie, a dużo zależało będzie od położenia i dostępnej infrastruktury.

ekologia

Autor: Nicolas Raymond
Źródło: http://www.flickr.com

Aktualnie coraz większy nacisk kładzie się na sprawy związane z ekologią, pojawia się również sporo rozwiązań które pozwalają na to, aby wprowadzić te idee w życie. Generalnie sprowadzać się to wszystko będzie do tego, aby w jak największym stopniu wykorzystywać to co oferuje nam przyroda. Przez to mniej będzie zużywanej energii czy innych mediów, a będzie na tym korzystać nie tylko portfel właściciela, ale także przyroda. Na przykład coraz większą popularnością cieszą się słoneczne panele, które wytwarzają prąd w słoneczne dni. Przy ich wykorzystaniu zaoszczędzić można nawet kilkadziesiąt procent tego, co się w czasie normalnej eksploatacji zużywa. Sporo zaoszczędzić także można na gromadzeniu deszczówki. Mając ogród na jego podlewanie można przeznaczać naprawdę spore sumy, lecz aktualnie będzie na to odpowiednie rozwiązanie. Instalując przy domu zbiornik 1000l na to, aby zbierać padający deszcz można go później zużyć na przykład do podlewania, lecz również mycia samochodów czy nawet w instalacji spłukującej

Jeśli chodzi o takie zbiorniki jedyny wydatek jest związany z ich kupnem i ewentualnie serwisowaniem układu zasilania, natomiast sama woda jest całkowicie za darmo. W przypadku wielu domów kłopotem jest także pozbywanie się ścieków, jeżeli nie będzie się miało dostępu do kanalizacji. Wtedy można pomyśleć albo o szambie, które niestety trzeba regularnie wywozić, albo o jakieś przydomowej oczyszczalni ścieków. Obecnie oczyszczalnie takie oferowane są w kilku odmianach, różniących się sposobem funkcjonowania. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów jest typowy osadnik http://www.maragency.pl/kategoria/sitopiaskowniki/stacja-usuwania-piasku-i-substancji-olejowych-vsd-/89 gnilny, bardzo dobrze dający sobie radę w przypadku domów jednorodzinnych i niedużych zakładów – .