Wybór oświetlenia – jakiego typu oświetlenie zakupić, aby nie tylko było funkcjonalne, ale również stanowiło dekorację wybranego wnętrza.

Rozpoczynając aranżację naszego domu towarzyszy nam mnóstwo pozytywnych emocji, z wypiekami na twarzy wybieramy rzeczy, które zebrane w całość stworzą nasze cztery kąty. Skupiamy atencję na wielu elementach, chcąc, aby nasz dom był zachwycająco urządzony, jednak nie należy zapomnieć o tym, by jednocześnie był on funkcjonalny. Trzeba zatem mieć na uwadze detale, które uproszczą nam użytkowanie naszego domu. Zapewne wielu z nas ignoruje duże znaczenie jakie posiada oświetlenie. Wielu uważa, że to tylko kwestia wybrania ładnej lampki, jednak myśląc tak, jesteśmy w błędzie, bowiem oświetlenie wpływa nie tylko na klimat jaki kreuje w danym wnętrzu, ale także na wydajność naszej pracy.

Kolorowe oświetlenie

Autor: C x 2
Źródło: http://www.flickr.com
Ważnym posunięciem, jest dobór oświetlenia zgodnie z przeznaczeniem lokalu, w którym będzie umieszczone. Wiadomo, iż w różnych pomieszczeniach, wykonujemy różne czynności, dlatego też, oświetlenie musi być właściwie dobrane – nie mogę się doczekać tych kinkietów dla dzieci. Bazą jest oświetlenie ogólne, które montujemy właściwie w każdym wnętrzu, oświetlenie takie jest bowiem potrzebne, jeśli pragniemy oświetlić przestrzeń, w którym chcemy przebywać. Ważne jest, aby światło to nie było męczące i właściwie rozświetlało każdy kąt pomieszczenia. Takie oświetlenie występuje w każdym pokoju, jednakże to w pokoju dziennym bądź kuchni posiada największe znaczenie, bowiem są to pomieszczenia, w których spędzamy większość czasu. Niezwykle ważne jest, aby oświetlenie kuchni było odpowiednie i ułatwiało nam wykonywanie prostych czynności – z pewnością potrzebne będzie więc światło ogólne oraz lampki pomocne, które podświetlą nam blat, bądź stół. Następnym typem oświetlenia, które winno znajdować się w nowym wnętrzu jest oświetlenie funkcjonalne, które bardzo często znajduje się blisko fotela, czyli miejsc gdzie chcemy się zrelaksować czytając książkę bądź gazetę, a światło to idealnie wypadnie w takiej sytuacji. Taki rodzaj oświetlenia będzie potrzebny również w pokojach, które przeznaczone są do wykonywania jakiejś pracy. Gdy mamy biuro (ściany szklane wewnętrzne) w naszym domu, niezwykle ważny jest dobór właściwego oświetlenia, które nie będzie męczyło naszych oczu i będzie ułatwiać nam pracę. Tutaj świetnym wyborem będzie lampa biurkowa, która umieszczona na biurku, wypełni każde swe zadanie – .

Nastrojowe oświetlenie w sypialni

Autor: Philips Polska
Trzecim rodzajem oświetlenia jest oświetlenie dekoracyjne, które ma głównie stanowić ozdobę danego pomieszczenia. Oświetlenie takie nie musi już być wyłącznie funkcjonalne, ale ma dodawać pomieszczeniu odpowiedniej atmosfery. Idealnie sprawdzi się w pokojach naszych pociech, które bardziej niż użyteczność, doceniają wygląd lampki, która została umieszczona na ścianie ich pokoju. Kiedy wyszukamy w Internecie frazę kinkiety dla dzieci, zobaczymy, że wybór jest naprawdę szeroki. Wzory ucieszą z pewnością każdego brzdąca, ozdobią jego pokój oraz ułatwią mu zasypianie – lampa biurkowa.