Pielęgnacja włosów: jakim sposobem określić rodzaj włosów i dobrać należytą pielęgnację?

Pielęgnacja włosów, stosowna dla ich rodzaju, zapewnia podkreślenie naturalnego uroku. Najdroższe szampony nie pomogą twoim włosom, gdy będą niewłaściwie dobrane. Od tego, jakie masz włosy, zależy ich odpowiednia pielęgnacja. Czym się charakteryzują poszczególne typy włosów i w jaki sposób je pielęgnować, aby były piękne i zdrowe? Sposób pielęgnacji włosów zależy w dużej mierze od typu włosów. Jednak jak zidentyfikować, jakie posiadamy włosy i które kosmetyki powinniśmy stosować? Sypie ci się z głowy łupież, denerwuje nieodzowność codziennego mycia silnie przetłuszczających się włosów, nie możesz okiełznać loków jak stóg siana? Zanim kupisz następny specyfik, przeczytaj!

włosy-kobieta-obrazek

Autor: Sharon & Nikki McCutcheon
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze musisz poznać swoje włosy po czym zakwalifikować je do określonej grupy. Dopiero później możesz wyruszyć po sprawunki. Idealny kosmetyk źle dopasowany nie tylko ci nie pomoże, lecz wręcz zaszkodzi. Zdrowie włosów zależy od wody, a konkretniej od zachowania równowagi wodno-tłuszczowej. Podstawowym budulcem włosa jest keratyna. Jeśli jest w niej za mało wody, włos staje się podatny na uszkodzenia oraz sztywny. Włosom szkodzi zarówno przesuszenie, jak i przesadne nawilżanie. Wszelki włos otoczony jest sebum – cieniutką osłonką tłuszczu, pochodzącą z gruczołów łojowych, jakiej funkcją jest zapobieganie ich wysychaniu. Kiedy gruczoły te są nazbyt aktywne oraz produkują za wiele tłuszczu – woda nie ma szans odparować po czym włosy wiotczeją. Z kolei całkowite usunięcie tłuszczu (przykładowo przez użycie niewłaściwego szamponu) zanadto przesusza włosy, co zaraz widać po tym, iż robią się sianowate.

Jeżeli twym kłopotem jest wypadanie włosów, wykorzystaj szampon przeciw wypadaniu włosów – zobacz.

Włosy normalne są za każdym razem mięciutkie i sprężyste, lśnią i bez trudu jest je układać. Nie były farbowane ani rozjaśniane. Nie są przesuszone (po myciu układają się) i nie przetłuszczają się prędko. Myj je regularnie szamponem przeznaczonym do włosów normalnych. Po myciu używaj odżywek pielęgnujących.

Koniecznie zobacz artykuł w serwisie (https://pl.babor.com/) prezentującym pokrewne treści. Są równie emocjonujące, gdyż dotyczą tego samego zagadnienia.

Latem dbaj, ażeby wszelkie środki do włosów, których używasz, posiadały filtry przeciwsłoneczne. Włosy suche. Za niewiele sebum doprowadza do tego, iż poziom wilgoci (nawilżacz powietrza blaupunkt ahs801) spada poniżej dopuszczalnego minimum. W rezultacie włosy robią się sztywne. Czasem niszczą się nawet od silniejszego podmuchu wiatru lub w czasie czesania. W takim przypadku koniecznie stosuj szampon do włosów suchych.

Wszystkie wymienione kosmetyki osiągalne są też on-line -porównaj.