Podziwiajmy kulturę ludową i jej tradycje

Dekoracja stołu na Wielkanoc

Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl

Dopiero co mieliśmy Boże Narodzenie , a już teraz niektóre gospodynie domowe myślą o kolejnych dużych świętach, a mianowicie o świętach wielkiej nocy.

Święta Wielkiej Nocy to dla chrześcijan najbardziej znaczące i najradośniejsze święto w roku. Wspominane jest dla przypomnienia męki pańskiej i zmartwychwstania Jezusa w trzecim dniu. Termin tych świąt jest ruchomy, odbywają się one niezmiennie w trzecią niedzielę po początkowej pełni księżyca. Od terminu tej pełni zależy wiele innych katolickich świat ruchomych.

święta – sprawdź serwis -ku święta wielkiej nocy nadejdą nader wcześnie, bo już trzydziestego pierwszego marca. Nie ma w tym nic niezwykłego, że wiele gospodyń domowych już zaprząta sobie głowy przygotowaniem do Wielkanocy. W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W naszej tradycji Wielkanoc to czas radości i pogody ducha jaka jest obecna przy zmartwychwstaniu. Symbolem takiego nowego istnienia są bez dwóch zdań jajka. Tak, jak żaden z nas nie nie może sobie wyobrazić wigilii bez karpia, tak i w Święta wielkanocne śniadanie nie może obyć się bez pisanek. Tradycyjnie udekorujemy stół trawką, na której położymy pisanki wielkanocne i święconkę.

Polacy kontynuują wywodząca się sprzed kilkuset lat tradycję ręcznego wykonywania ozdób . O ile na zaprzedaną wigilię wszystkie ozdoby na choinkę możemy kupić w sklepie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie.

Dekoracje świąteczne na Wielkanoc, kolekcja Morning Dewdrops

Autor: home&you
Źródło: home&you

Najsławniejsze z nich wykonuje się w północnej części naszego kraju – kurpiowskie jajka i wydmuszki są sławne na całym świecie. Precyzja i cierpliwość potrzebne do precyzyjnego wymalowania takiej pisanki są cechę nieczęsto spotykaną wśród dzisiejszych ludzi mieszkających w wielkich miastach.

Poza pisankami, innym, nie mniej słynnym wyrobem z tamtych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety używane do dekowania odświętnych palm wielkanocnych, które każdy z nas na pewno podziwiał w telewizji.

Dlatego, moim zdaniem, tym bardziej musimy wspierać sztukę i tradycję pochodzącą z rodzimego folkloru, jako, że reprezentuje ona trochę zapomniany, a nadal wartościowy styl życia.