Nasza pierwsza gitara – co wybrać?

Wielu młodych osób decyduje się rozpocząć swoją przygodę z „wiosłem”, mając małe pojęcie o tym, którą gitarę kupić i na co zwrócić uwagę przy kupnie instrumentu.

Odpowiedź na to pytanie to absolutna podstawa, nie jest to jednak sprawa prosta. Bardzo często zależy to po prostu od funduszy, jakie mamy zamiar przeznaczyć na pierwszy instrument. Jeżeli mamy do dyspozycji na przykład kwotę 300 PLN, to możemy w sklepie kupić gitarę zupełnie nową, chociaż wcale nie znaczy to, iż gitara ta będzie lepszą od używanej gitary za 50 złotych, jaką posiada do sprzedania koleżka z klasy, czy sprzedający z lombardu, który właśnie znalazł się w posiadaniu dobrego instrumentu, a nie zna jego prawdziwej wartości.
W każdym razie, jeżeli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, łatwych piosenek, ewentualnie kilku riffów rockowych, to najlepiej zakupić klasyczną lub akustyczną. Akustyczna gitara posiada inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Sam na początek wolałbym gitarę klasyczną. Posiada ona struny nylonowe i – w odróżnieniu do metalowych strun akustycznych – nie bolą od nich tak palce. Gryf jest szerszy, więc łatwiej też trafiać w wyznaczone struny, dodatkowo zakres dynamiki tego instrumentu jest często szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, że przy nakładzie finansowym do kilkuset złotych gitary są raczej słabej jakości, rzadko kiedy stroją na wszystkich progach a struny mogą „wisieć” wysoko nad gryfem – wtedy przy metalowych strunach pomijając niewygodę gry dochodzą dodatkowo kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w „klasyku” (struny nylonowe) są one bardziej rozciągliwe i niewymierzony zbyt dobrze gryf lub nierówno nabite progi, będą słabiej słyszalne.

Jeśli ktoś myśli o graniu na gitarze w zespole, ćwiczeniu kilka godzin na dzień, wie, iż jest to hobby, które zajmie mu cały wolny czas w ciągu najbliższych lat, wówczas można pomyśleć o kupnie gitary elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że do takiego instrumentu wymagany jest również wzmacniacz, najlepiej w zupełności lampowy – wówczas będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod naszych palców. Unikniemy sytuacji, w której po dwóch latach grania przesiadamy się z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, że musimy wszystkiego uczyć się od nowa, bo ”nic nie chce brzmieć”.

Przy decyzji na gitarę elektryczną również należy pamiętać o kosztach.

Jeżeli potrzebne Ci nowe miejsce, z którego zamierzasz uzyskiwać dane, to zalecamy to opracowanie. Odnajdziesz w nim mnóstwo publikacji na rozpatrywany tutaj wątek.

O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można zakupić już w kwocie ok. 1500 PLN, to z gitarą nie jest tak prosto. Oczywiście można trafić na niezłą używaną gitarę za na przykład 1000 PLN czy 1500 PLN, jednak należy ją bardzo dobrze przetestować pod czujnym okiem osoby, która się zna na gitarach i ma pojęcie, na co zwrócić szczególną uwagę (rodzaj drewna i przetworników, wykonanie, profil gryfu, akcja strun, forma nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, komfort gry no i przede wszystkim brzmienie). Należy mieć świadomość, iż solidna gitara elektryczna ma prawo kosztować nawet ponad 10 000 PLN. Dobrej klasy gitara klasyczna czy akustyczna może być nawet jeszcze droższa, ze względu na większy stopień trudności wykonania.

Polecamy: zespół muzyczny Wrocław