Jakie lampy znaleźć do salonu w naszym domu?

Przywykliśmy do górnych lamp i chyba te wybieramy powszechnie. Małych rozmiarów pokój główny oświetlony w taki sposób straci unikatową głębię i zostanie nieprzyjemnie oświetlony. Jak skutecznie skomponować światło?

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Oświetlenie salonu ma za zadanie dać możliwość odpocząć wszystkim, którzy się w nim znajdują. Powszechne wydłużone lampki na środku powały wybornie komponują się z wnętrzami wysokich kamienic. Nieotwarte klosze dają wrażenie skromniejszej przestrzeni, a na to nie mogą pozwolić sobie mieszkańcy niewielkich blokowych mieszkań.

Oświetl sufit

Lampy do pokoju dziennym należy obrócić ku górze. Najlepszym wyborem okazują się zatem żyrandole (kryształowe lampy) z kloszem otwartym do góry (spójrz). Takie dysponowanie światłem dodaje wysokości niewielkim salonom. Wrażenie takie wspiera również jasny kolor ściana. Jeśli wnętrze ma trudny do zdefiniowania kształt, można skierować światło na krótsze ściany: przymocowane do ścian lampy lub otwarte kinkiety w salonie zmienią proporcje. Ciasne wnętrza można poszerzyć właśnie w ten sposób.

Utrzymanie porządku

Aranżacja światła w niewielkim pokoju potrzebuje porządku – bałagan nie jest dobry. Najlepiej zatem opracować pewną strategię i zdecydować się na te same oprawy lamp ściennych i górnych. Tanie lampy bywają optymalnym rozwiązaniem, tym bardziej, że cena nie zaniża ich jakości.

lampa, ozdobna lampa

Autor: David Costa
Źródło: http://www.flickr.com

Lampy ozdobne

Lampy stojące przy tapczanach to chyba najistotniejszy element w pokoju dziennym. Ze względu na nie można komfortowo przeczytać gazetę, ciesząc się popołudniową herbatą. Należy wybrać takie, które pozwalają na regulację kąta padania światła oraz wysokości, dzięki temu jesteśmy w stanie cieszyć się lekturą w dowolnej pozycji. Lampa rzecz jasna zawsze musi współgrać z wnętrzem i nawiązywać do jego wystroju, ale warto także nie zapominać, że sama bywa nadzwyczaj istotną dekoracją.

Kinkietybudzą mieszane przemyślenia, generalnie dlatego, że kojarzą się z mało estetycznymi, białymi lampami z nadmiarem ozdób. Współczesne oświetlenie okazuje się inne i nawet zwolennicy innych rozwiązań będą w stanie znaleźć coś właśnie dla siebie (.)

Typowo dekoracyjne lampy mogą być zwrócone na pozostałe dodatki. Warto oświetlić malowidło lub zwyczajnie skierować światło na zdobiący jeden z kątów wazon. Nie można zapomnieć, aby aranżować wszystko konsekwentnie.