Wszystko co chciałabyś przeczytać o finansowania społecznościowego. Krótka charakterystyka

Finansowanie społecznościowe to coraz częściej spotykany sposób na sfinansowanie twórczej idei lub nawet rozpoczęcie działalności. Reguła funkcjonowania jest nieskomplikowana – należy zaprezentować swój projekt i zaoferować drobne upominki za pomoc finansową. Po osiągnięciu ustalonego celu, dostaje się całą zebraną sumę uszczuploną o nieznaczną prowizję. Jeśli pomysł się jednak nie uda, kwoty pieniężne są oddawane wpłacającym. Finansować można wszystko – nowinki techniczne, albumy zdjęć, komiksy, kolekcje ubrań czy grę komputerową. Najbardziej liczy się ciekawy pomysł, który ma za zadanie przypaść do gustu większej rzeszy ludzi.

wykres
Zrealizowane projektyW skali świata udało się już doprowadzić do skutku dużo pomysłów korzystających z takiego charakteru finansowania. Wiele z nich to niezwykle kosztowne przedsięwzięcia, które do zrealizowania wymagały dotacji rzędu kilkuset tysięcy, a czasem również miliona dolarów.

Jeżeli masz ochotę znaleźć materiały na ten temat, to przejdź tam (https://przerwa.studio/kontakt-2) i zobacz inne informacje odnośnie podnoszonego zagadnienia.

Jeśli jednak pomysł jest dobry, to nie stanowi to większego problemu. Użytkownicy sieci WWW zwłaszcza upodobali sobie projekt konsoli do gier, działającej na darmowym oprogramowaniu czy koszulę działającą za pomocą kosmicznej technologii, która pozwala regulować ciepłotę ciała. Na wymienione projekty udało się zebrać jednorazowo najbardziej pokaźne sumy pieniędzy. Wsparciem największej liczby osób cieszy się jednak muzyka i gry komputerowe. Zaskakująco wielu muzyków uzyskało popularność zbierając środki finansowe na debiutancką płytę i gwarantując sobie tym samym wysoką sprzedaż na całym świecie, za pośrednictwem portali do finansowanie społecznościowego np.: wspieram.to. W Polsce przykładem tego rodzaju artystki może być Julia Marcell, która wydała w ten sposób swoje pierwsze wydawnictwo. Później trafiła pod skrzydła dużych wytwórni.

Finansowanie w kraju
Crowdfunding w Polsce dopiero zyskuje na popularności W kraju działa kilka portali oferujących tego typu finansowanie, każdy jest ukierunkowany na odmienną działalność. Można więc wspierać projekty charytatywne, kulturalne i muzyczne, funkcjonują również portale ukierunkowane na bardziej oryginalne projekty. O ile jednak poza granicami Polski wiele razy udawało się zebrać kwoty przekraczające milion dolarów, o tyle tak znaczne przedsięwzięcia nie były jeszcze finansowane w Polsce.