Jak odszukać skutecznego adwokata

Jednym z bardziej potrzebnych zawodów jest profesja adwokata. Pomoc adwokatów zawsze była bardzo poszukiwana. Ma to miejsce przede wszystkim dlatego że „zwykli” obywatele bez wiedzy prawniczej nie znają i nie pojmują aspektów związanych z prawem.

ksiazki-prawo

Potrzebny jest więc ktoś, kto te bardziej skomplikowane sprawy mógłby wytłumaczyć. Funkcjonuje to zazwyczaj w formie tak zwanej porady prawnej. Poradę tą otrzymuje się odpłatnie w kancelarii adwokackiej i może ona być na temat właściwie każdej kwestii w związku z prawem.

Do adwokatów przychodzą więc ludzie z najrozmaitszymi kłopotami natury prawnej. Są to nierzadko sprawy związane z życiem w rodzinie, a zatem prawna strona tego typu zjawisk jak rozwody, dziedziczenie czy adopcja dzieci. Specjalista ma za zadanie pomóc wskazać najbardziej korzystne rozwiązanie w określonej sprawie. Nierzadko również pomoc taka przydatna jest, gdy ktoś ulegnie wypadkowi oświetlenie (zobacz kliknij aby zobaczyć więcej) urazowi i należy mu się odszkodowanie. Ostatnio coraz częściej powstają różnorodne spory wywołane otrzymaniem źle wykonanej usługi kinkiety (zobacz przenieś mnie do strony) wadliwego towaru. W takiej sytuacji, jeżeli zawodzą inne środki, można wystąpić na drogę sądową.

Edukacja

Żeby móc pracować jako adwokat, trzeba wykonać kilka kroków. Co najważniejsze należy ukończyć studia prawnicze, które są pięcioletnie, lub też po zdobyciu tytułu magistra uzyskać tytuł doktora. Następnie trzeba odbyć aplikację adwokacką. W tym celu zdaje się odpowiedni test. Podejście do tego testu jest odpłatne; w poprzednich latach opłata ta wynosiła około 600 złotych.Po zdaniu egzaminu odbywa się aplikację, która trwa trzy lata i także się za nią płaci. Aplikacja ta kończy się egzaminem zawodowym, w którym pytania są z różnych gałęzi prawa.

Kancelarie w Polsce

W kraju działa duża liczba kancelarii adwokackich. Można je znaleźć właściwie w każdym większym ośrodku miejskim. Konkurencja w zawodzie adwokata jest więc znaczna. Ceny usług są rozmaite i ustalane indywidualnie przez adwokatów. Przykładowa kancelaria adwokacka Kraków zapewnia zarówno obsługę indywidualną, ale także w odniesieniu do firm i obejmuje sprawy z różnych dziedzin prawa.