Biżuteria – zrób to sam!

Wyroby biżuteryjne od dawien dawna wzbudzały pożądanie. Już ludzie pierwotni używali kawałki kości, skamieliny i zwierzęcą skórę do wytwarzania oryginalnych ozdób. W czasach starożytnych wykonywano już wspaniałe ozdoby z drogocennych surowców. I tak już jest do dzisiaj, gdy biżuteria roznieca nasze zmysły. Jednakże w tej branży nie można mówić o stagnacji. Wręcz przeciwnie, nieustannie wymyślane są nowe, oryginalne techniki, dzięki temu biżuteria jest co raz bardziej różnorodna.

Jeśli ktoś obserwuje uważnie modę, może potwierdzić, że co pewien czas zjawia się nowy motyw przewodni. Jakiś czas temu ozdabiały nas wizerunki rogatych zwierząt, takich jak jelenie, czy jednorożce. Wisiorki w tego typu kształtach znikały jak świeże bułeczki. Następnie przyszła moda (warto zobaczyć firma Dortex Import-Export Bydgoszcz) na różnego typu sowy. Te nocne zwierzęta stały się synonimem miejskiego stylu. Jeszcze niedawno w dobrym guście było noszenie na szyi wąsów. Taki wzór opanował cały świat mody, a także biżuterię – .

Autor: Centrum Kultury w Lublinie

Ale nie wszyscy chcą bezmyślnie iść za modą. Jeśli uwielbiamy się wyróżniać, możemy zaprojektować swoją biżuterię. Wiele osób właśnie tym zajmuje się na co dzień. W internecie znajdziemy mnóstwo blogów oraz specjalnych stron, na których ludzie wystawiają swoje skarby. Jest dużo sposobów wytwarzania biżuterii. Wyjątkowo modne (adidas superstar dla dzieci) są naszyjniki wykonywane z filcu. Piękną broszkę z tego materiału można bez problemu zrobić samemu. Możemy mieć wówczas pewność, że nasza ozdoba będzie niepowtarzalna .

Następną, niezwykle modną w ostatnim czasie, techniką jest bez wątpienia sutasz. Domaga się ona wielkiej zręczności. Robiąc kolczyki sutasz, wykorzystujemy jedwabne sznurki, które potem układamy w fantazyjne wzory. Można je połączyć z takimi dodatkami, jak korale, kryształki lub złoto. Biżuteria wykonana taką techniką jest wyjątkowo oryginalna , ale z powodzeniem możemy zakładać ją także na co dzień. Choć jest bardzo pracochłonna, warto się pomęczyć, aby uzyskać końcowy efekt.