Lampy w mieszkaniu i poza domem

Światło jest bardzo istotnym elementem dla człowieka i nie tylko. Podstawowe i najważniejsze jest światło dzienne, czyli pochodzące od słońca. Gdy jednak przychodzi noc, pojawia się potrzeba wprowadzenia światła sztucznego. Wykorzystuje się więc różnorodne źródła światła. Ich charakter uzależniony jest od potrzeb, a w największym stopniu od tego, w którym pomieszczeniu się znajdą. Koszty takich urządzeń nie muszą być znacznie wygórowane. Tanie lampy wiszące spotkać można w wielu miejscach miasta. Trzeba pamiętać jednak, że niska cena nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością. Decyzja pozostaje jednak kwestią gustu. Przykładem może być sytuacja, w której małemu dziecku bardzo spodoba się lampa z ulubioną postacią z bajki, która tak naprawdę nie jest wysokiej jakości.

Oświetlenie w ogrodzieIstotnym elementem każdego chodnika lub podjazdu powinno być dodatkowe oświetlenie. Nawet często na przykład wykorzystuje się jedną lampę przed domem, która posiada czujnik ruchu. Pomysł taki jest o tyle dobry, że nie występuje strata energii, gdy nikogo w pobliżu nie ma. Stosunkowo często występujące jest też wykorzystywanie źródeł światła ogrodowych , które są ładowane przez promienie słoneczne w ciągu całego dnia. Z drugiej strony należy pamiętać, że jeżeli słońce za dnia będzie cały czas za chmurami, to nocą nie będzie się dało uzyskać mocnego oświetlenia z lampy.

Światło w mieszkaniuCharakter źródeł światła uzależniony jest od wnętrza. W pokoju używanym w formie gabinetu na pewno będzie górne źródło światła, a poza tym lampy biurowe i inne tego rodzaju akcesoria. W sypialni przydają się nocne lampki, dzięki którym można w ciemności wyjść z łóżka lub zobaczyć która jest godzina i tak dalej. W pokoju dziecka mała lampka jest konieczna, ponieważ nierzadko małe dzieci boją się zasypiać w ciemności, i trzeba im taką lampkę zapalić na noc. Sypialnia (industrialne łóżko) wymaga światła raczej stonowanego, ewentualnie z opcją ściemniania. W pomieszczeniach kuchennych z kolei zazwyczaj mieści się parę oddzielnych źródeł światła, używa się ich zależnie od wykonywanego zadania. Rodzajem będzie tak zwane oświetlenie podszafkowe.