Jak wybrać oświetlenie?

Wytwórcy wielu towarów przyzwyczaili nas do tego, że trendy ulegają zmianie i raz na jakiś czas należy wymienić nasze ubrania, obuwie czy dodatki. Z drugiej strony postęp w rozwoju techniki wymusza wymianę podstawowego sprzętu elektronicznego coraz częściej. Na podobnej zasadzie pojawiają się i znikają kolejne trendy w projektowaniu pokoi, choć częstotliwość cyklu tych zmian nie jest może aż tak zauważalna, jak w przypadku garderoby czy okularów. A co w takim razie z postępem technicznym? Czy to oznacza, że posiadane przez nas żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy wymieniać tak samo regularnie jak radio? Jak właściwie dobrać oświetlenie do mieszkania?

Główne reguły wyboru oświetlenia do danych pomieszczeńBez względu na to, czy przyszło nam zdecydować się na lampy sufitowe do sypialni, lampy kryształowe do dziennego pokoju, czy też lampy wiszące do przedpokoju należy mieć świadomość, że lampy mają zagwarantować zarówno dobrą i funkcjonalną jasność pokoju, jak i nadać mu odpowiedni nastrój. Implikuje to między innymi, że spektakularne wiszące lampy kryształowe czy żyrandole w pokoju dziennym być może będziemy zmuszeni uzupełnić o lampy podłogowe bądź kinkiety, aby wygodnie rozjaśnić także kąty pomieszczenia i umożliwić bezproblemowe dla oczu czytanie, nie wspominając już o bardziej precyzyjnych pracach (robótki ręczne, klejenie modeli, naprawa niewielkich elementów etc.), gdy potrzebujemy mocniejszego światła. Z drugiej strony, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni, warto, by w jego projekcie wzięto pod uwagę klimatyczne lampki nocne, choć ze względów na ich funkcjonalność (sprzątanie, zgubiony zegarek) lampy sufitowe z odpowiednio mocną żarówką będą także zalecane. Kolejną istotną sprawą jest wykorzystanie prądu rozwiązania, które wybraliśmy, a zatem lampy podłogowe, kinkiety i lampy sufitowe muszą dawać możliwość wkręcenia żarówek o niewielkim zużyciu energii, co będzie niezbędne, gdy żarówki tradycyjne całkowicie znikną z oferty sklepów. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy (zobacz lustra łazienkowe z oświetleniem) podłogowe mają podobać się domownikom. Oznacza to, że powinniśmy decydować się na lampy stojące, kinkiety etc. w określonym, zgodnym z naszym gustem stylu. Jeśli marzy nam się wnętrze w stylu Romanowów, lampy z kryształkami będą pasowały świetnie. Z drugiej strony w minimalistycznym stylu lepiej jednak będą pasowały lampy nowoczesne chyba że łatwo nam przychodzi mieszanie wielu stylów i nie boimy się kontrowersji.

Czy szukając lampy do mieszkania warto zatem kierować się modą?Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywiście prosta, chociaż nasz budżet często na nie odpowiada za nas. Jeżeli fundusze to nie problem, możemy pozwolić sobie na pofolgowanie własnym pragnieniom i wybranie kolorów na topie, również, jeśli mówimy o takich elementach oświetlenia jak lampy wiszące, lampy podłogowe do sypialni oraz oprawy oświetleniowe do pozostałych pokoi w mieszkaniu. I tak koniec pierwszej dekady XXI wieku zdominowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład pomarańczu i niebieskiego, co prezentowały również lampy podłogowe, żyrandole i lampy wiszące, lampy (zobacz nowoczesny żyrandol)kretnie ich abażury. Nowa dekada rozpoczęła odwrót od jaskrawych barw, więc na wystawy sklepowe powrócą prawdopodobnie lampy stworzone z białych kryształów oraz lampy nowoczesne wykończone w metalu i szkle. Dobrze pomimo tego pomyśleć o zastosowaniu ciepłych odcieni, jak miodowy brąz, cynamonowy lub słoneczna zieleń – lampy wiszące, lampy stojące czy żyrandole w takich barwach mogą być interesującym i modnym elementem kolorystycznym do pomieszczenia wykończonego w barwach chłodnych, jak szarość lub srebro. Niemniej uleganie trendom wnętrzarskim musi być w takim samym stopniu co od zasobności naszego portfela uzależnione od warunków naszego mieszkania. W budynku z niskim sufitem nierzadko praktyczniejsze są plafony, w związku z tym, ze np. lampy wiszące mogą przeszkadzać w poruszaniu się po pokoju, dobrze też wybrać oświetlenie umożliwiające regulowanie kierunku padania światła (w przypadku niskiego stropu, do góry, aby go optycznie podnieść). Pokój w kształcie litery „L” wymaga, aby znalazły się w nim przynajmniej dwie lampy sufitowe, może to być na przykład większy żyrandol w części dłuższej i plafon w drugiej części wstawiona przykładowo nad kanapą. Dobrze umieszczone lampy kryształowe dodatkowo w połączeniu z lustrem mogą wyłapywać w dzień światło naturalne i rozpraszać je po reszcie pomieszczenia, oświetlając promieniami nawet wyjątkowo ponure kąty, stanowiąc dodatkową opcję dla lamp bocznych i pomagając zwiększyć oszczędzanie energii elektrycznej.

Klasyczne i nowoczesne oświetlenie a rozwój technologii
Chociaż zmiany na rynku oświetlenia następują wolniej niż w przypadku sprzętu elektronicznego, także i na tym polu widać widoczne modyfikacje. Jest to związane głównie z możliwościami które dają żarówki LED, które dają zdecydowanie większą oszczędność prądu i z tego powodu mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe umożliwiają ponadto zmianę koloru światła, dzięki czemu lampy podłogowe, lampy wiszące lub plafony stają się jeszcze mocniej złączone z resztą dekoracji pokoju. Te nowinki na ogół można znaleźć w ofercie producentów, którzy stawiają na lampy nowoczesne tak w wyglądzie, jak i w rozwiązaniach technicznych. Naturalnie nie znaczy to, że klasyczne żyrandole, nie mogą działać z diodami LED. Czasami zresztą jest to w ich przypadku znacznie bardziej funkcjonalne. Generalna reguła jest natomiast taka, że dobre oświetlenie na lata zapewnią nam jedynie lampy znanych producentów, którzy dbają o trwałość i wysoką jakość opraw oświetleniowych.