Jaka jest rola autoklawów w medycynie?

Na początek odpowiadamy na pytanie w tytule tekstu – autoklawy klasy b to maszyny służące do odkażania różnorakich instrumentów. Przejdźmy teraz do smutnej przeszłości ludzkości, gdy w szpitalach nie funkcjonowały jeszcze autoklawy medyczne. Trzeba wiedzieć, że dawny człowiek żył malutko. Modelowy mieszkaniec dawnej Europy dożywał zazwyczaj 40 roku życia, seniorzy byli niezwykłą rzadkością.

Mały Pacjent u dentysty

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Naturalnie olbrzymie znaczenie posiadały tu toczone długo wojny, które były przyczyną mnóstwa zejść. A ludzie umierali w wojnach właściwie dlatego, że nie potrafiono odpowiednio zajmować się ranami. Nie wiedziano nic o mikrobach. Wszelkie sprzęty lekarskie, które współcześnie oczyszczają autoklawy medyczne, były na ogół mocno zanieczyszczone. Do ran dostawała się gangrena, powód okropnej śmierci w bólach.

Gdy nie znane były autoklawy medyczne, niewiasty często ginęły w czasie wydawania na świat potomka. Skala umieralności mam oraz maluchów była wielka. Zmiana w dziedzinie lekarskiej narodziła się dopiero w 19. stuleciu, gdy to po raz pierwszy dostrzeżono mikroby. Przez kolejne dziesięciolecia zostały tworzone normy odkażania akcesoriów lekarskich, które są w mocy do dziś. Praktycznym wynalazkiem stały się autoklawy medyczne, które uczyniły, że zginęły groźne dla życia bakterie, rozwijające się na narzędziach lekarskim. Dzięki takim urządzeniom jak autoklawy klasy b przeciętna długość żywota to ponad 80 lat.

Tego rodzaju urządzenia są najbardziej przydatne tam, gdzie jest największe ryzyko przekazywania zarazków. Dlatego porządny autoklaw do gabinetu stomatologicznego jest tak kluczowym sprzętem. Jeśli stomatolodzy nie używaliby takich sprzętów, mogłaby narodzić się epidemia zakażeń, transmitowanych z chorego na chorego. Oprócz tego pojawia się jeszcze kwestia estetyczna – kto by chciał trzymać w ustach element, który niedawno znajdował się w buzi innego pacjenta?