Który obiektyw sigma kupić?

W ostatnich latach ogromnie duży krok poczyniła technologia w dziedzinie fotografii. Optyka nie zmieniła się bardzo od dość dawna, szkła nadal posiadają swoje osiągi i wady, obiektywów nadal są dziesiątki gatunków i nie można wyprodukować do poważnych zastosowań uniwersalnego obiektywu, doskonałego w dowolnych okolicznościach, ale elektronika, czułość i złożoność matryc, oprogramowanie i możliwości jakiegokolwiek aparatu fotograficznego – tu odbył się ogromny postęp, który odepchnął do muzeum pierwsze aparaty elektroniczne, jakie zapisywały jedną fotografię na dyskietkę, trwało to więcej niż minutę, a o megapikselach nie było jeszcze mowy. Raczej o tysiącach.

To, co stało się z elektroniką i umiejętnościami aparatów upowszechniło aparaty wśród zupełnie normalnych, niezbyt bogatych ludzi. Dzisiaj przy odrobinie oszczędności każdy może nabyć sprzęt, podstawowy obiektyw i iść w miasto lub las, robić zdjęcia. Automatyka czasu migawki, czułości matrycy i czasu przesłony jest w stanie wykonać większość za człowieka, można zrobić dobre zdjęcie w zasadzie pilnując tylko kadrowania i tego, by nacisnąć guziczek. Proste.

Aparat cyfrowy BenQ P1410

Autor: BenQ
Źródło: BenQ

producent (zobacz schody z drewna egzotycznego) rozpoczynają się się w momencie, kiedy fotograf chce wykonać naprawdę porządne fotografie. Fascynujące, ujmujące wyczuciem momentu, artyzmu, dobrze przemyślane i interesujące. A do naprawdę dobrych zdjęć potrzeba już nieco wiedzy, jaką da się zdobyć drogą doświadczeń, czytaniem poradników i wykonując setki fotografii.

Jednym z odrobinę interesujących, ciekawych rozwiązań może być obiektyw szerokokątny, który oferuje niesamowite możliwości gdy chodzi o „pojemność” kadru, w fotografii twarzy dodaje ciekawe zniekształcenie obrazu i najczęściej wpuszcza do aparatu sporo światła, przez co nie trzeba się mocno martwić oświetleniem. Bardzo niezłe szkła szerokokątne, z prawie niesłyszalnym autofocusem i doskonałymi parametrami, wykonuje firma Sigma, która stanowi odpowiednik dla topowych, drogich obiektywów najsłynniejszych firm. Świetne rozwiązanie na start dla tego, kto traktuje zabawę w robienie fotografii bardzo poważnie i pragnie użyć czegoś ciekawego w tej dziedzinie. Obiektyw szerokokątny to wspaniałe rozwiązanie dla ludzi, jacy poszukują czegoś interesującego w swoich próbach robienia zdjęć, a do tego na tyle proste narzędzie, że będzie potrafił go wypróbować każdy fotoamator z znajomością podstaw tej wspaniałej sztuki.