Najlepsze schody – drewniane czy metalowe?

Planując willę, nie unikniemy decyzji, z jakiego materiału zamówić schody wewnętrzne. Nie ma wątpliwości, że schody to nie tylko funkcjonalny element domu, lecz również dekoracja. Muszą się komponować z całością projektu i jednocześnie reprezentować trwałość, funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Jaki kształt schodów wybrać

Biorąc pod uwagę kształt, popularne ostatnimi czasy są schody kręcone. Należy uważać, by zdecydować się na mało pretensjonalny projekt, bez kiczowatych i występujących w zbyt dużej liczbie ozdobników. Skromność to piękno.

Z jakiego materiaproducent (zobacz schody na zamówienie)rać schody

Schody kręcone

Źródło: www.zlem.pl

Pod względem materiału, wiele klientów stawia na drewno. Popularne okazują się najczęściej kasztany, wiśnie, jesiony i orzechy. Dysponujący większą ilością gotówki cenią sobie drewno mahoniowe. Wybierając budulec trzeba przyjrzeć się klasie drewna. Istotne są również gęste usłojenie, mała wilgotność i liczba sęków. Najtrafniej zakup budulca oddać stolarzowi, o ile oczywiście stać nas na wynajęcie jego usług. W innym przypadku musimy kupić już zmontowaną konstrukcję. Jeśli nie mamy pieniędzy na całościowo drewniane schody, można użyć mniej kosztownej opcji mieszanej. W niej duża cześć odlewana jestz żelbetu, a tylko stopnie są wykładane drewnem.

[producent (zobacz schody z drewna egzotycznego)lowe schody

Chcąc awangardowo ozdobić dom, przemyśl wybór metalowych schodów. Znakomicie komponują się ze szkłem i z funkcjonalnym charakterem otoczenia. Do ich wykonania należy opłacić kowala, ale analogicznie do kwestii stolarza, jest to bardzo droga opcja. Decydując się na metalowe schody, nie musimy porzucać idei drewna. Można w końcu zgrabnie dodać do siebie te budulce – stopnie z dębu,konstrukcja ze stali, a balustrady ze szkła. To ostatnio często wybierana i modna kompozycja, dająca wnętrzu nowoczesnego ducha.

Kto nam może pomóc wybrać schody?

Jeżeli mamy problem z doborem najlepszych schodów, warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnej pomocy. Projektanci wnętrz doradzą nam najskuteczniej jakie schody będą najlepiej pasowały do naszego domu. Jest to całkiem spory wydatek, a wybrane przez nas schody pozostaną przecież na dziesiątki lat! Dlatego w tym wypadku pomoc architekta, nawet całkiem kosztowna, będzie dobrym pomysłem.