Karnety okolicznościowe

Okres świąt jest czasem wzmożonej aktywności na poczcie. Mechanizm ten jest najbardziej zauważalny szczególnie wśród ludzi starszych, którzy nie nie umieją korzystać z nowoczesnych mediów. Kupują oni więc kartki okolicznościowe i kartki bożonarodzeniowe, a poza okresem świątecznym także kartki urodzinowe. Czasami wydaje nam się to staroświeckie, nudne, proste i kiczowate, gdy np. mamy na myśli kartki ręcznie robione.

zaproszenia ślubne

Źródło: http://www.waszezaproszenia.pl/

Przyzwyczajenia starszych osób często nas irytują, psują nam plany swoją tradycyjnością, powolnością. A może jednak warto się zastanowić nad innymi stronami wierności tradycji i staroświeckości?

Jedną z nich jest otrzymanie z okazji swojego święta (zobacz lampy świąteczne) bardzo ładnej kartki urodzinowej, może nawet kartki ręcznie robionej. Każdego bowiem ucieszyłoby wrócenie do domu po ciężkim dniu pracy i odebranie w skrzynce pocztowej potwierdzenia tego, że jesteśmy dla kogoś ważni w postaci kartki urodzinowej? Wiadomo, słowa słowami, ale, szczególnie jeśli dzieli nas odległość, to jeden z najlepiej widocznych dowodów, że ktoś chciał sprawić nam przyjemność i wciąż o nas myśli. Gdy, jak wiele ludzi w dzisiejszych czasach, musimy wyjeżdżać za granicę i dostaniemy kartki bożonarodzeniowe od kochającej rodziny, czy może być coś bardziej poruszającego?

Tort urodzinowy

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Ktoś mógłby powiedzieć, że to dalej zbyt tradycyjne i staroświeckie, co więcej, przepełnione ckliwością, ale okazałby się ignorantem. Przejście się na pocztę udowodni mu, że prawda jest inna. Nie mówimy tutaj już o księgarniach, czy utrzymanych w specjalnym stylu sklepach papierniczych. Możemy kupić tam nie tylko słodkie kartki ślubne, czy religijne kartki bożonarodzeniowe, ale mnóstwo innych, w tym kartki ręcznie robione. Nie muszą być zwykłe. W ofercie sklepów znajdziemy przeróżne: utrzymane w klimacie absurdalnych, śmiesznych, czy oparte na reprodukcjach dzieł znanych artystów. Krótko mówiąc: do wyboru, do koloru. Także może czas zastanowić się nad osobami, o których ostatnio zapomnieliśmy, a kartka okolicznościowa byłaby najlepszym sposobem do odnowienia znajomości z nimi.