Styczeń w domu

Styczeń to dobry czas, by zacząć drobne roboty pielęgnacyjne. Według Kalendarium ogrodowego na styczeń, dla roślin jest to ciągle czas odpoczynku. Można więc raz na jakiś czas zobaczyć, jak zimują nasze rośliny w ogrodzie. Tegoroczna zima jest sroga i pełna śniegu.

Analogicznie jak w grudniu, strącajmy z drzew i krzewów zalegającą pokrywę śnieżną. Dzięki temu zapobiegniemy łamaniu się gałęzi. Wspaniałym pomysłem jest także częste doglądanie stanu okryć roślin w ogrodzie i w razie potrzeby uzupełnianie go.

Niskie temperatury nakłaniają do intensywnego ogrzewania domu, dlatego należy zastanowić się nad dobrym sposobie ogrzewania jeszcze czytając projekty domów.
Ciekawe projekty domów i nie tylko można znaleźć w portalu budowlanym Projektoskop.
Znajdują się tutaj gotowe projekty domów stworzone przez profesjonalne firmy projektowe.
Baza zawiera przykładowo domy parterowe, tanie domy czy nowoczesne domy .

Każdą budowę domu poprzedza dobrze wykonany projekt domu. Rośliny w mieszkaniu warto postawić z dala od grzejników. Powietrze jest tam dla nich zbyt suche i ciepłe, a bryła korzeniowa może ulec przesuszeniu. Pielęgnacja sprowadza się tu do regularnego nawadniania, odkurzania oraz zraszania roślin.

Jeżeli wnętrza nie są ciepłe, a ściany grube i zimne można spodziewać się powstanschody (zobacz zapraszamy serdecznie)pleśni lub grzybów.

Pleśń pokrywa jedynie powierzchnię i nadaje brzydki wygląd. Rozszerza się w postaci plam lub kropek w kolorze czarnym, rdzawym, zielonym bądź cytrynowym. Popularne gatunki to: kropidlak cytrynowy, kropidlak czarny i pleśniak zielony.

Grzyb w domu poza nieestetycznym wykwitem z zewnątrz i nieprzyjemnym zapachem, znacznie osłabia, a nawet niszczy materiały budowlane. W ostatecznej fazie dojrzewania posiada owocniki, które
rozprzestrzeniają szkodliwe dla zdrowia zarodniki i zarażają coraz większe powierzchnie ścian, mebli oraz sufitów. Ich korzenie są głębokie. Mogą dosięgnąć do „gołego muru” przez tapety, farby, gładzie i tynk. Pospolite gatunki to: gnilica mózgowa, stroczek domowy i stroczek łzawy.

Bardzo częstą przyczyną powstawania pleśni lub grzybów jest zawilgocenie i skraplanie pary wodnej w umiarkowanej temperaturze. Może to być wynik tzw. „mostka termicznego” (miejsca ulatniania się pary wodnej – np. niepoprawnie zaizolowany nieogrzany kont wewnątrz budynku czy przeciekająca woda z dachu), złego stanu technicznego budynku lub nieprawidłowej eksploatacji (zbyt szczelne okna, nieregularne wietrzenie, niesprawna wentylacja, niedogrzanie pomieszczeń).

Problem grzybów i pleśni nie dotyczy tyko ścian. Może powstać na podłodze, np. pod _linoleum_.

Linoleum powraca w nowoczesnych dekoracjach wnętrz. Podłoga powinna być bardzo dobrze dobrana i łatwa do utrzymania w czystości. Wielu problemów przynosi dobór posadzki do kuchni, łazienki i przedpokoju. Odpowiednimi materiałami, oprócz płytki ceramiczne, są wykładziny elastyczne: pvc, linoleum i podłogi korkowe.

Wykładziny linoleum wspaniale sprawdzą się w kuchni i przedpokoju. Przede wszystkim w strefie wejściowej, gdzie podłoga ulega najczęściej zaschodach (zobacz sprawdź stronę)dzeniom lub przemoczeniu.

W dalszej części pomieszczenia można ułożyć chodnik. Chodniki do przedpokoju pełnią przede wszystkim funkcje ozdobne.
Bywa też, że ochraniają posadzkę lub nasze stopy przed wilgocią.

Wybierając chodnik do przedpokoju musimy zwrócić uwagę na rodzaj włókien i strukturę materiału z jakiego został wykonany. Najlepsze będą te poliamidowe, polipropylenowe, heat-set, a także wełniane. Są one trwałe, odporne na ścieranie i zabrudzenia.