Wykorzystanie stali

Wszelkiego gatunku metale są obecne w codzienności, w cywilizacji ludzkiej od tysięcy lat. Najgwałtowniejsze postępy w rozwoju cywilizacji działy się przecież w tym czasie, z pominięciem odkrycia ognia czy zastosowania koła, gdy pojawiał się nowy metal. Najpierw brąz, z którego wyrabiano narzędzia. Następnie żelazo, jakie dawało nielicznym plemionom czy nacjom znaczną przewagę nad resztą, dotąd wyposażonymi tylko w brązowe ostrza czy zbroje.

śruby

Źródło: www.morguefile.com

W końcu dostrzeżono, jak bardzo wytrzymałym i niezwykłym metalem jest żelazo z domieszką węgla, czyli stal, nieraz legendarna: dalekowschodnie ostrza samurajskie czy stale specjalne jak damasceńska z głębokiej Rosji do teraz nie są całkowicie zbadane, a podejścia do odtworzenia kończą się niepowodzeniami.

Dzisiaj metal jest właściwie wszędzie. W budynkach, instalacjach hydraulicznych, pojazdach, elektronice, elektryce. Stosuje się go w codzienności i w zastosowaniach przemysłowych, pod postacią drutów, rur, arkuszy i różnego kształtu nienazywalnych dla zwykłego Kowalskiego części, stanowiących elementy turbin, maszynerii, łańcuchów i wielu innych przedmiotów.

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/

Istnieją oczywiście firmy, jakie specjalizują się w pewnych produkcjach. Niektóre wykonują wyłącznie domy (zobacz producent przewodów), liny i inne podłużne wyroby z żelaza, stali, czasem innych metali. Inne robią głównie wycinki z blachy. Blacha jest zwyczajnie rozpłaszczonym arkuszem metalu. Najczęściej oglądamy użyciem stalowej blachy są oczywiście karoserie aut – mocne, relatywnie lekkie opakowanie przestrzeni, w której pasażerowie mogą być odgrodzeni od warunków atmosferycznych. Przy tym, jak wszędzie można to dostrzec, da się takiemu arkuszowi blachy nadać prawie dowolny kształt, co jest bardzo wartościowe wśród cech takiego materiału.

Istnieją przedsiębiorstwa, których pracą jest przykładowo wycinanie z blachy zadanych kształtów dla potrzeb producentów wszelkich konstrukcji, chociażby samochodów. Hurtownia blachy dostarcza właściwych arkuszy, z odpowiedniego metalu – pewnej blachy użyje się do produkcji karoserii, innej natomiast do pokrycia dachu starej kamienicy. Sprzedaż blachy miedzianej, która stosowana jest do tego typu zadania, nie należy do najpowszechniejszych, bo niewielu jest w stanie pozwolić sobie na pokrycie dachu tak drogim metalem (www), skąd mała jej podaż.