Czym elewator?

Pierwotne elewatory powstawały już w średniowieczu- były to elewatory zbożowe, które pełniły szczególnie rolę składownika. Pierwszy elewator posiadał tylko jedną kondygnację, ale wraz z intensyfikacją rolnictwa na ziemiach polskich był już wielokondygnacyjny. Gromadzono w nim materiały sypkie, szczególnie zboże.

Elewator wyróżnia się rozpoznawalną budową, bowiem najczęściej przypomina zbitą bryłę. Elewatory zbożowe cechują się małą ilością okien, spadzistym dachem oraz zwężającymi się w trójkąt szczytami. Wiejskie elewatory najczęściej były wykonane z drewna i stanowiły charakterystyczny komponent posiadłości dworskich.W większychośrodkach miejskich, takich jak Gdańsk czy Elbląg, konstruowano elewatory murowane, z ciekawymi urządzeniami technicznymi ( np. windy transportowe czy też rynny spustowe dla zboża). Niektóre średniowieczne elewatory (często wpisane też do rejestru zabytków) wyróżniają również charakterystyczne dla danej epoki zdobienia i detale architektoniczne. Największym elewatorem zbożowym w Polsce jest elewator Ewa, położony w Szczecinie przy Nabrzeżu Zbożowym nieopodal portu morskiego.

Masz niedostateczną ilość wiadomości na czytany temat? Wejdź na następną witrynę i tam czeka na Ciebie dalsze istotne omówienie (https://isl.pl/subpage/farmaceutyki-i-kosmetyki/) tej tematyki.

Objętość szczecińskiego elewatora to 75 tysięcy metrów kwadratowych, które zapewnia przechowywanie aż 50 tysięcy ton zboża. Elewator Ewa ma zastosowanie w głównej mierze do przeładunku, przechowywania, ważenia, wysychania, zwalczania insektów za pomocą substancji chemicznych zwanych fumigantami oraz ochrony i kontroli fitosanitarna zboża.

Elewator kiedyś używany był jedynie do mechanicznego transferowania, wietrzenia, suszenia i sortowania ziarna. Wraz z rozkwitem metod technologii wytwórczych i powstawaniem nadwyżek produkcyjnych, budowla elewatora była modernizowana o innowacyjne rozwiązania techniczne. Elewator z biegiem czasu zastosowanie w innych dziedzinach, w których niezbędne jest gromadzenie materiałów sypkich czy też nadmiar wyrobów.

Współcześnie elewator z reguły to budowla skomplikowana i złożna, pozwalająca na nie tylko magazynowanie nawet kilkadziesiąt ton artykułów, ale i mierzenie, utrzymywanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności poprzez połączenie z specjalistycznymi systemami i urządzeniami technologicznymi. W niektórych branżach, zwłaszcza w rolnictwie czy przetwórstwie owocowym, elewator to podstawowe narzędzie pracy.