Specjalistyczne urządzenia medyczne

Dyskutujemy za każdym razem, gdy idziemy do lekarza, czemu usługi medyczne są tak drogie. Kiedy podejmujemy decyzję o wykupieniu prywatnego ubezpieczenia medycznego musimy liczyć się z wydatkiem w okolicach dwóch tysięcy złotych. Mniej więcej na tym poziomie kształtują się całoroczne opłaty za opiekę medyczną w prywatnej| placówce.

Na pewno jakiś procent z naszych pieniędzy wydawana jest na zakup sprzętu medycznego, jak np. lusterka laryngologiczne, który jest po prostu drogi, a absolutnie niezbędny do funkcjonowania gabinetów.

Apteczka samochodowa

Źródło: czarmed.pl

W koszt wliczone zwykle są patenty, wyposażenie musi spełniać szereg niezwykle rygorystycznych warunków bezpieczeństwa, nic więc zaskakującego, że kosztuje tak dużo. Nawet tak standardowe wyposażenie jak lampy medyczne to już dobrych parę tysięcy. A zastanówmy się ile ich trzeba, by wyposażyć choćby średniej wielkości placówkę. Jeżeli jeszcze ma salę zabiegową to jeszcze większy wydatki. Każdy laryngolog potrzebuje jeszcze specjalistycznych lamp do oglądania pacjentów, okuliści potrzebują opcji regulowania natężenia światła w gabinecie – wiele powstaje takich dodatkowych obostrzeń, a każda modyfikacja czy zmiana to kolejny koszt. Bardzo kosztowne są także deski ortopedyczne albo nosze – które powinny zostać zakupione, gdy placówka posiada swoją karetkę. Pojedyncza deska to wydatek na poziomie dwóch tysięcy złotych a czasem więcej. Muszą być wyprodukowane zgodnie z bardzo konkretnymi wytycznymi, mieć atesty itp., więc koszty są duże. Oczywiście nigdy nie wystarczy jedna deska. Sprzęt się eksploatuje i należy w razie potrzeby go wymieniać, żaden z wydatków nie jest jednorazowy. Gdy kierujemy placówką medyczną nieustannie kupujemy nowe sprzęty. Technologia medyczna pędzi do przodu, dla przykładu przyrządy do masażu w sklepie czarmed używane do rehabilitacji kilka lat temu obecnie już nie na wiele się zdają, należy zakupić nowocześniejsze. Każda placówka medyczna musi posiadać również bardzo wiele innego typu sprzętów, które niekoniecznie rzucają się w oczy i nie wyglądają na niezwykle kosztowne, lecz oczywiście są niezbędne. Przykładem mogą być choćby reduktory tlenowe. Każde z tych urządzeń kosztuje kilkaset złotych, a placówka musi posiadać ich kilkadziesiąt. Jeżeli zastanowimy się ile dodatkowego niewielkiego sprzętu każda placówka musi mieć – takiego jak choćby strzykawki, młotki neurologiczne, środki opatrunkowe, butle z tlenem i wiele, wiele innych koszty indywidualnych ubezpieczeń medycznych stają się całkowicie uzasadnione.

Źródło: CZARMED Kursy Pierwszej Pomocy