Karta graficzna – która będzie lepsza

W metalowej obudowie komputera mieści się kilka ważnych podzespołów. Jednym z nich jest karta graficzna, która generuje obraz na ekranie. Jako że dla wielu sklep komputerowy to miejsce pełne trudnych nazw, w tym artykule postaram się opisać, jak dopasować karty graficzne do określonych zadań.

Podstawowa sprawa, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego planujemy używać komputera. Jeśli wyłącznie do tworzenia tekstu, oglądania seriali i przeglądania internetu, nie musimy jesteśmy zmuszeni szukać osobnej karty graficznej. Można kupić płytę główną z zintegrowanym chipem graficznym. Do zaawansowanej pracy z trójwymiarową grafiką rekomenduje się zakup kart specjalistycznych, często niesprzedawanych w normalnych sklepach komputerowych.

Z kolei jeżeli planujemy grać w gry komputerowe, zwłaszcza te niedawno wydane, trzeba koniecznie zastanowić się nad wyborem wystarczającego wydajnego sprzętu. Podzespoły do komputerów charakteryzują się różnymi parametrami, jak i też ceną. Aby zagrać w nadchodzące aplikacje komputerowe, konieczna będzie karta graficzna z najwyższej półki. Dla ludzi ze znaczną ilością gotówki rekomenduję GeForce gtx 590, kosztujący powyżej dwóch tysięcy złotych i oferujący oszałamiającą wydajność. Jeśli dysponujemy mniejszą ilością gotówki, ale równocześnie zależy nam na wysokich osiągach, można kupić Geforce gtx 580 lub Radeon 6850. Ceny obu układów krążą w granicach 600zł. Poniżej tej kwoty również kupimy nie najgorsze karty, jak chociażby geforce GT430, ale niebawem może się okazać, że nie będą zdolne podołać najnowszym grom.

Należy pamiętać, że dobre komputery dla graczy nie składają się wyłącznie z kart grafiki. Znaczący jest również wybór procesora, najlepiej z wieloma rdzeniami.

Intryguje Cię ta kwestia? Kliknij ten odnośnik oraz sprawdź, jak podchodzi do tego tematu inny redaktor w treści (http://lombardpiaseczno24h.pl/) swego wpisu!

Także pamięć RAM mocno oddziałuje na wydajność – cztery GB to teraz najmniejszą ilość, jeżeli planujemy się napawać płynną akcją w grze.