Nastrój w ogrodzie dzięki oświetleniu

Podmiejski dom to dla wielu ukoronowanie marzeń o wygodnym życiu z dala od zgiełku miasta. Jednak, aby nasz dom dawał nam nas cieszył, dobrze zatroszczyć się także o o teren do niego przylegający. Mowa tu naturalnie o ogrodzie i jego aranżacji, ale równie istotne jest trafne oświetlenie zewnętrzne domu. Poprawnie rozlokowane lampy ogrodowe podkreślą walory nawet najmniejszego ogródka, a z okazałego ogrodu dobrze dobrane oświetlenie ogrodowe sprawi że będzie on bajkowy.

Dodatkowo wszystkie lampy zewnętrzne – i te w ogrodzie i te zamontowane na elewacji budynku – są istotnym zabezpieczeniem antywłamaniowym. Jak odpowiednio dobrać oświetlenie ogrodowe? Czym kierować się, planując oświetlenie zewnętrzne naszego domu? Czy lampa halogenowa faktycznie zniechęci złodzieja?

Rodzaje lamp zewnętrznych

Najszerzej oświetlenie zewnętrzne można podzielić na dwa typy lamp: lampy zewnętrzne dla ogrodu oraz lampy zewnętrzne dla budynku. Wśród tych drugich możemy wymienić oświetlenie zewnętrzne, które ma za cel stanowić ładną dekorację, jak również lamy zewnętrzne funkcjonalne.

Czy musisz znaleźć podobny materiał? Jeśli tak, to śmiało kliknij ten odsyłacz i zerknij na witrynę (https://wierconestudnie.pl/wiercone-studnie-wielun/), która prawdopodobnie również przykuje Twoją uwagę.

Ozdobne lampy zewnętrzne to między innymi lampy najazdowe , umieszczone wokół domu, aby w kreatywny sposób oświetlać jego ściany pod kątem. Tego rodzaju oświetlenie punktowe do podkreślenia elewacji budynku (ale tym razem rzucające światło z góry) możemy rozmieścić, korzystając z lamp ogrodowych (na przykład kinkiety do ogrodu) albo lampy zewnętrzne, znajdujące się w okapie (oprawa schowana w podbitkę). Punktowa lampa zewnętrzna na energooszczędne żarówki zamontowana w zagłębieniu w ścianie budynku da też interesujący efekt. Oświetlenie zewnętrzne instalowane dla celów funkcjonalnych obejmuje lampy najazdowe zamontowane odpowiednio do ich pierwotnego przeznaczenia w drodze do garażu, aby uprościć parkowanie samochodu wieczorem.

Niezwykle ważnym czynnikiem wchodzących w skład użytkowych lamp zewnętrznych są lampy halogenowe, najczęściej wyposażone w czujniki ruchu, a więc włączające się wtedy, gdy ich światło jest najbardziej potrzebne. Lampa halogenowa na elewacji budynku pozwala domownikom na wygodne wejście do domu po zachodzie słońca i poprawia bezpieczeństwo, odpowiednio rozjaśniając okolice głównego wejścia oraz gdy zachodzi taka potrzeba drzwi ogrodowych. Lampy ogrodowe zaczarują ogród

Planując wygląd naszego ogrodu, zazwyczaj skupiamy się przede wszystkim na roślinach, oświetlenie ogrodowe odkładając na później. W efekcie nie mamy dobrej szansy na to, aby lampy ogrodowe uzupełniały odpowiednio aranżację krajobrazu przy naszym domu. W wyniku tego, że wybierzemy odpowiednie oświetlenie ogrodowe, ogród będzie nas cieszył swoją urodą także nocą i zachęcał do przygotowania kolacji na świeżym powietrzu i zaproszenia znajomych na wykwintne wieczorne garden party. Wówczas altanka, w której głównym punkcie wisi ogrodowa lampa wisząca, przyda się, jak znalazł.

Na szczęście mamy też do dyspozycji ogrodowe lampy podłogowe, czyli zabezpieczone przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi lampy stojące zewnętrzne, które można w miarę potrzeb przesunąć w inną część trawnika. Będzie to oczywiście zależało od długości kabla dostarczającego prąd do lampy. Ogrodowe oświetlenie zaleca się więc zaaranżować wcześniej, aby uniknąć konieczności ukrywania w trawie brzydkich kabli przedłużacza. Jeśli zaprojektujemy oświetlenie do ogrodu już w czasie aranżowania roślinności, da nam to szansę ukryć przewody pod ziemią, obok (ale nie zbyt blisko) przewodów zasilających zraszacz. Gwarantuje to elegancki wygląd i bezpieczeństwo, a lampy ogrodowe wyglądają jakby wyrastały z ziemi. Dodatkiem, który tworzy wystrój ogrodu, są również zamontowane na ścianach domu kinkiety ogrodowe. Tego typu lampa lampa stanowi nie tylko ciekawy dodatek dekoracyjny, ale również środek chroniący dom przed zakusami włamywaczy, o czym w dalszej części.

Światło jako zabezpieczenie antywłamaniowe?

Wbrew pozorom, aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo naszego domu, nie zawsze wymagamy najwyższej klasy alarmu i ekipy interwencyjnej, która znajduje się tuż za rogiem. Dobrze na początek zainwestować w prostą i niedrogą, ale jednak wyjątkowo skuteczną ochronę domu – dobrej jakości oświetlenie zewnętrzne. Najlepiej do tego celu nadają się lampy halogenowe wyposażone w czujkę ruchu. Lampa halogenowa wydaje intensywne światło i pozwala znajomym bez problemów dostrzec, czy ktoś spaceruje dookoła naszego domu.

Oprócz tego światło halogenowe dobrej klasy jest również wytrzymałe na zniszczenie, co za tym idzie ewentualny rabuś będzie się musiał sporo namęczyć, zanim ukradkiem uda mu się sforsować ogrodzenie i drzwi do domu. Oprócz inwestycji w lampy halogenowe warto w ogóle wyposażyć nasz dom w oświetlenie zewnętrzne. Nowoczesne instalacje elektryczne dają możliwość zautomatyzowania sterowania oprawami stanowiącymi oświetlenie zewnętrzne domu, aby zapalały się zawsze wieczorem o określonej porze. Włączone lampy zewnętrzne dają wrażenie, że w środku są domownicy i skutecznie odstraszają poszukującego okazji złodzieja, a jednocześnie sprawiają, że dom prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Tym samym oświetlenie zewnętrzne może mieć pozytywny wpływ na podniesienie wartości naszego domu tak ze względu na wzmocnienie zabezpieczenia, jak i wyglądu.