I Komunia Święta – giełda prezentów czy przeżycie duchowe?

Dzień I Komunii Świętej coraz bliżej i zaczynamy popadać w nerwowość. Co zrobić, żeby godnie przeżyć to święto, uczynić go ważnym wydarzeniem dla całej rodziny, a jednocześnie nie dać się skusić zewnętrznemu wymiświęta – zobaczysz tu -go święta i szałowi prezentów, który sprawi, że zniszczone zostanie to, co najistotniejsze – przeżycie duchowe całej rodziny.

Ubrania na pierwszą komunię

Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Warto mieć świadomość, że to my mamy wpływ na to, jak zostanie zapamiętana Komunia Święta przez nasze dziecko. Dyskutujmy z nim o tym i wytłumaczmy mu sens tego święta, jego charakter duchowy. Stwórzmy listę niezastąpionych i istotnych dla nas gości – przyjęcie pierwszokomunijne to nie wesele, zaprośmy więc na nie tylko najbliższą rodzinę i przyjaciół, którzy byli ważni dla naszego dziecka. Zaproszenia możemy wykonać sami w programie graficznym lub korzystając z pomocy zaprzyjaźnionego grafika. Aby było oryginalne, wykorzystajmy fotografię naszego dziecka i wspólnie z nim opracujmy indywidualny, pozbawiony schematyczności tekst.

Odpowiedzmy sobie na pytanie: czy prezenty to najważniejsza rzecz w tym święcie? Czy komputer, iphone, quad lub play stadion sprawi, że przeżyjemy je lepiej? Porozmawiajmy o tym z naszym dzieckiem, wytłumaczmy mu, że pierwsza komunia to wydarzenie przede wszystkim duchowe, a nie materialne. Przekonajmy rodzinę, by ograniczyła się do skromnych, ale osobistych prezentów, które pozostaną ważną pamiątką na wiele lat. Złoty łańcuszek lub medalik, piękny album, aparat fotograficzny, zegarek – to pamiątki na całe życie, które swoją emocjonalną stroną pasują do powagi tego święta. Jeśli rodzina da dziecku prezenty w postaci jakieś sumy pieniędzy, przeznaczmy fundusze na naukę naszego dziecka, np. kurs językowy. Musimy jednak otwarcie porozmawiać o tym z dzieckiem, by nie było smutne na giełdzie prezentów, jaka po pierwszej komunii jest uprawiana w szkole. Nasze dziecko na pewno jest już dostatecznie dojrzałe, by pojąć nasze intencje, a wspólnie podjęta decyzja bez wątpienia wzmocni jego charakter.

Ubiory komunijne

Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Kolejny niebezpieczny temat to moda pierwszokomunijna, zwłaszcza sukienki komunijne Jeśli w naszej parafii dzieci nie zakładają alby, znajdźmy w Internecie firmę, która szyje stroje komunijne, lecz wybierzmy prostą i skromną sukienkę. Nie ma nic smutniejszego niż dziewczynki-bezy, będące karykaturalna kopią panien młodych.

I wreszcie obiad pierwszokomunijny. Unikajmy restauracji, w których posadzą nas na jednej sali z pięciorgiem innych rodzin, które zakłócą nam rodzinne spotkanie. Jeśli mamy dom, skorzystajmy z usług firmy cateringowej i zróbmy przyjęcie w salonie, a nawet – przy ładnej pogodzie – w ogrodzie.

Na tej stronie są bardzo fascynujące informacje, lecz kiedy chcesz zgłębić więcej, odszukaj ponadto pozostałe dane, jakie dostępne są tutaj.

Fotografowanie i kamerowanie zlećmy komuś z przyjaciół, a sami poświęćmy czas rodzinie – mamy tak mało okazji, by pobyć razem z naszymi bliskimi – nie zaprzepaśćmy tego!