Światło w domu

W każdym współczesnym mieszkaniu występuje bardzo dużo różnych źródeł światła. Dawniej do oświetlania używano świeczek, a później różnego rodzaju lampy, aż do wprowadzenia elektryczności. Obecnie niewiele ludzi wyobraża sobie dom czy mieszkanie bez sztucznego światła na prąd. To, jak bardzo jest potrzebne, widać dopiero w przypadku, gdy następuje zanik w dostawie prądu.

W porze wieczornej czy nocą jest to tym bardziej dokuczliwe. Gdy nie funkcjonują przykładowo lampy łazienkowe, występuje konieczność wykorzystania świeczek, co w przypadku łazienki jest o wiele trudniejsze. W dzisiejszych czasach używanie świec zazwyczaj ogranicza się do momentów, gdy chce się wprowadzić odpowiedni nastrój, na przykład podczas romantycznej kolacji.

Światło kuchenne

Światło w kuchni jest ogromnie ważne. Tam bowiem wykonuje się wiele precyzyjnych operacji, wymagających właściwego dopływu oświetlenia. Dopływ ten natomiast nie zawsze jest zapewniony za pomocą światła dziennego. Oprócz tego pomieszczenia kuchenne nie w każdym przypadku taki dopływ maja. Oświetlenie kuchenne składa się zazwyczaj z wielu części. Ich liczba i typ zależy również od wymiarów pomieszczenia oraz jego kształtu. Oprócz górnego światła o charakterze ogólnym istnieje jeszcze wiele innych rozwiązań. Nierzadko na przykład okapy kuchenne poza wentylatorem posiadają lampę. Oprócz tego w wielu pomieszczeniach kuchennych montuje się dodatkowe oświetlenie boczne, które jest potrzebne przykładowo podczas przygotowywania posiłków.

Światło w pokojach

W zależności od rodzaju i przeznaczenia określonego wnętrza, stosuje się rozmaite źródła światła. Na przykład we wnętrzu pełniącym funkcję gabinetu konieczne jest dodatkowe źródło światła w postaci lampy na biurku. W pokoju dziecka oprócz oświetlenia górnego potrzebne mogą być dodatkowe lampki nocne, zwłaszcza w przypadku najmłodszych. Małe dzieci bowiem nierzadko boją się ciemności i potrzebują źródła światła, które zostanie włączone na noc. Lampy do sypialni również mogą mieć różny charakter. W większości przypadków zaleca się, by było to światło (zobacz sprawdź) niezbyt mocne, lub też z możliwością przyciemniania. Tu też przydatne są lampki nocne, stawiane w pobliżu łóżka.