Co robić zanim na miejsce wypadku przyjedzie karetka?

Jednym z wielu niezbędnych sprzętów, kiedy pierwsza pomoc przedmedyczna okazuje się niewystarczająca w czasie ratowania rannego człowieka, jest deska ortopedyczna. Jest to specjalny rodzaj noszy, których celem jest stabilizacja uszkodzonych części ciała poszkodowanego. Deska ortopedyczna może służyć również jako pomoc w transporcie chorego.

Ważne znaczenie nosideł a deska ortopedyczna

Apteczka samochodowa

Źródło: czarmed.pl

Dodatkowo niezwykle użyteczna jest w chwili, kiedy na zewnątrz panują szczególnie trudne warunki atmosferyczne. Usztywnienie, jakim bez wątpienia jest deska ortopedyczna, wykorzystywana jest w chwilach, kiedy zauważalne albo zakładane są obrażenia ciała. Przede wszystkim jednak ważny jest kręgosłup. Jego przypuszczalne uszkodzenia weryfikuje się już na początku, dlatego szczególnie istotna jest pierwsza pomoc przedmedyczna w celu wykluczenia obrażeń w tym miejscu.

Wielorakie zastosowanie rzeczy takiej jak butle tlenowe
Przyrząd taki, jak ciśnieniomierz nadgarstkowy powinien znajdować się w każdej apteczce, jednak zwłaszcza u tych, którzy mają problem z ciśnieniem krwi. Sprężony tlen, jaki mają w sobie butle tlenowe, ma na celu zwiększenie zawartości tlenu we wdychanym powietrzu. Podczas wycieczki w góry butle tlenowe mogą uratować wspinającym się życie, ponieważ im wyżej, tym ciśnienie atmosferyczne maleje. Na przykład na szczytach Himalajów nikt nie może poruszać się bez sprzętu takiego, jakim są właśnie butle tlenowe. Innym typem tego typu urządzeń są butle tlenowe, jakich używa się wtedy, gdy potrzebna jest pierwsza pomoc przedmedyczna. W tym przypadku butle tlenowe nie muszą być szczególnie lekkie. Podobnie – nie ma takich wymagań, by butle tlenowe były wyjątkowo odporne na skutki skutej lodem powierzchni.

Zasady pierwszej pomocy przedmedycznej
Jeśli ktoś ma problemy ze zdrowiem, powinien zaopatrzyć się w ciśnieniomierze w sklepie który pozwoli kontrolować ciśnienie krwi oraz jest szczególnie przydatny do samobadania.

Czynności opisywane w nauce zwanej przysposobieniem obronnym albo po prostu życiem – wedle wyboru – można opisać jako pierwsza pomoc przedmedyczna. Próbując zdefiniować, czym ona jest, należy bliżej przyjrzeć się sposobowi przeprowadzania ratunku. Pierwsza pomoc przedmedyczna wykonywana jest w razie wypadku, uszkodzenia lub niespodziewanego ataku, a celem jest uratowanie zdrowia i życia osoby poszkodowanej. Szczególnie ważne jest to, by do czasu przyjazdu karetki rannemu zminimalizowano niekorzystne następstwa wypadku.