Inwestycje budowlane a zwrot podatku VAT

Na początku miesiąca specjaliści ogłosili, że ceny pewnych materiałów budowlanych spadły w w porównaniu z ostatnim rokiem nawet o 1/3. Mimo to chętnych nie przybywa. Składy i hurtownie budowlane ledwo mieszczą materiały. Liczba rozpoczętych budów inwestorów prywatnych spadła o ponad 20%, a inwestycji deweloperskich o ponad połowę, a projekty domów cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem. Więcej na ten temat w portalu Projektoskop. Znajdują się tu najlepsze projekty domów wykonane przez wykwalifikowane biura architektoniczne.

Baza obejmuje między innymi projekt domu parterowego, projekty małych domów jednorodzinnych czy też nowoczesne domy .

Każdy, kto szuka pomysłu na swój upragniony projekt domu, odnajdzie coś dla siebie.

Zupełnie inaczej rzecz się ma na rynku inwestycji budowlanych związanych z Euro 2012. Materiały budowlane potrzebne są w każdej ilości. To wprawdzie najlepsza rzecz jaka mogłaby nam się przydarzyć, ale czy damy radę?

Niestety, nie uda nam się zakończyć wszystkich inwestycji przed 2012 rokiem. Wszystkie najważniejsze przetargi zostały lub zostaną rozstrzygnięte przed końcem 2009 roku. Nowe inwestycje budowlane będą w fazie realizacji przez cały 2010 i 2011 rok. Ciągle rozwijająca się infrastruktura jest kluczowym elementem dalszego rozwoju naszego rynku budowlanego. Planowane inwestycje budowlane w prawie 50% dotyczą projektów drogowych, a ok. 30% projektów związanych jest z transportem szynowym. Na zlecenia budowlane związane z Euro 2012 liczy, aż 70% przedsiębiorstw , które wzięły udział w badaniach prowadzonych przez PMR . Wszystkie firmy są jednak zgodne, że nie uda nam się wykonać w całości zamierzonych planów.

Dla inwestorów prywatnych, budujących lub remontujących domy lub mieszkania, państwo podwyższyło zwrot VAT za materiały budowlane. Wzory pism z zakresu budownictwa pomogą przejście przez ten proces. Ulgą budowlaną objęte są nie tylko materiały na dom. Obejmuje ona także materiały na budowę, lub dobudowę dodatkowych pomieszczeń na użytek mieszkalny, czy remont mieszkania.

Jak łatwo stwierdzić zwrot VAT za materiały budowlane nie obejmuje materiałów budowlanych na garaż, czy wiatę. Wiata to doskonała alternatywą dla garażu. Jej atuty to: lekka konstrukcja, łatwość wykonania i rozbiórki. Wiata może też współdziałać z garażem, jako dodatkowe miejsce postojowe dla gości lub parking dla kolejnego samochodu. Samodzielna budowa wiaty może być droższa od gotowych rozwiązań proponowanych przez producentów gotowych wiat garażowych. Ponadto, jeśli nie masz podłączenia do prądu na zewnątrz domu potrzebny byłby generator prądu, np. agregat prądotwórczy. Gotowa wiata systemowa kosztuje kilka tys. złotych, podczas gdy budowa garażu około 20 tys. zł. Warto się nad tym zastanowić planując budżet na remont czy budowę.

Zwrotem podatku nie są objęte także meble. Jeśli posiadasz warsztat, i zdolności majsterkowicza, możesz samemu wykonać upragnione meble. Płyty OSB, MDF, HDF, wiórowe, paździerzowe i pilśniowe są materiałem ogólnodostępnym i niedrogim. Technologia wykonania i wytrzymałość płyt drewnopochodnych sprawia, że wykorzystywane są poza meblarstwem, np. w budownictwie.

Przepisami i normami objęte jest obecnie niemal wszystko: nawet skrzynki na listy. Przyczyną dla której euro skrzynka na listy została wprowadzona jest dostosowanie polskich standardów komunikacyjnych do europejskich. Istotne zmiany dotyczyły powiększenia dotychczasowych gabarytów skrzynki pocztowej i jej dostępności. Nowe skrzynki pocztowe mogą być obsługiwane przez dostarczycieli firm prywatnych (np. Inpost). Zmiane uległ też właściciel skrzynek z Poczty Polskiej na zarządcę albo właściciela prywatnego. Przez ogólnodostępny charakter, unijne skrzynki pocztowe, nabrały „nowych zastosowań”. Wiele osób uskarża się na obecność śmieci i niedopałków pośród korespondencji. Natomiast samą korespondencję można wydostać bez klucza przez szerokie otwory. Tego już jednak nikt nie chce unormować.

Przepisy niejednokrotnie bardziej szkodzą niż pomagają. Co widać na przykładzie inwestycji budowlanych przed Euro 2012. Gdyby prawidłowo regulowały procesy i standardowe działania przedinwestycyjne, z pewnością zdążylibyśmy w wyznaczonym terminie. mieszkania (www.archipelag.pl)