O reduktorach tlenowych i apteczkach samochodowych

W zasadzie od narodzin ludzkości homo sapiens stawał w szranki ze kostuchą. Kiedyś życie było w permanentnym zagrożeniu – wojny, polowania, choroby i żywioły.

W dzisiejszych czasach najczęstszą przyczyną zagrożenia życia są wypadki drogowe, dlatego tak ważne jest by taka apteczka była świetnie wyposażona.

Apteczka samochodowa

Źródło: czarmed.pl

A kiedy nie było samochodów… kurowano wieloma sposobami, które dziś są nie do pomyślenia. Wierzono w wielką moc upuszczania krwi. Nie wiedziano o bakteriach, więc nie przestrzegano higieny. Wierzono, że za choroby są odpowiedzialne mistyczne złośliwe fluidy, ciemne moce, kostuchy, kary Boże albo zepsute powietrze. W wyniku tego mało kto dożywał sędziwego wieku. Dziękujmy ludzkiemu postępowi, że aktualna wiedza zdrowotna stoi na tak wspaniałym poziomie. Dziękujmy też za znakomity sprzęt medyczny, taki jak reduktory tlenowe czy przyrządu do masażu.

Kiedyś przyrządy lekarskie były niesamowicie prymitywne. Zwróćmy uwagę, że wynaleziono takie narzędzia, jak bandaże i młotki neurologiczne, ale zestaw starożytnego cyrulika przypominał bardziej akcesoria do tortur. Z całą powagą można dodać, że także z podobnym skutkiem działał. Przecież nie było szans na znieczulenie (Doreme pigmenty – https://www.permanent24.pl/pl/p/Krem-znieczulajacy-Dr-Numb/5). Nie ma to jak pozwolić się poranić na żywca brudnym skalpelem… Nie znane były profesjonalne reduktory tlenowe, przez co nie udawało się odratować ludzi z padaczką albo uderzonych przez atak serca. Słabe oświetlenie utrudniało przeprowadzanie operacji, bo lampy medyczne to dopiero XX wieczny wynalazek.

Jak to dobrze, że żyjemy w naszych czasach.