Budowa domu i prace wykończeniowe związane z nią

Jedna z najważniejszych decyzji w dorosłym życiu została podjęta. Zdecydowaliśmy się budować dom. Oczywiście wcześniej czeka nas cały szereg spraw do pozałatwiania. Ale najpierw czeka nas kupno działki budowlanej. Jeżeli postanowimy nabyć ją teraz, jest prawdopodobieństwo że wyjdziemy na tym korzystniej, niż nasi przyszli sąsiedzi, którzy takową działkę zakupili w okresie od stycznia do czerwca. Wzory pism z zakresu budownictwa pomogą przejście przez ten temat. Najpopularniejsze (i przy tym najdroższe) są grunty na granicach dużych miast. Ceny gruntów różnią się między sobą w zależności od rejonu Polski w jakim chcemy się budować. Najdroższe grunty są w okolicy Gdańska, Gdyni i Sopotu, a najtaniej będzie nas kosztować działka w okolicy Wrocławia.

Jeśli dopisze nam szczęście, to dość szybko nabędziemy tych kilka wymarzonych arów. Następnym etapem do własnego domu są projekty domów a właściwie wybór tego jedynego, wymarzonego. W tym może okazać się pomocny serwis budowlany Projektoskop. Znajdują się tutaj najlepsze projekty domów sporządzone przez fachowe biura projektowe.

Baza zawiera przykładowo projekt domu parterowego, projekty małych domów jednorodzinnych czy też nowoczesne domy .

Każdą budowę domu poprzedza dobrze sporządzony projekt domu. To zaś nieodzownie łączy się wykonaniem kosztorysu. Kosztorys budowlany jest dokumentem finansowym, który wykonuje się na różnym poziomie szczegółowości dla kolejnych etapów realizacji inwestycji budowlanej. Analizując dane udostępnione przez pracownie Dobre domy, wiemy, że cena domu pod klucz waha się od 230 tyś do nawet 800 tyś zł. Przede wszystkim to jest uzależnione od metrażu naszego wymarzonego domu.

Wiele czytających to osób jest już jednak szczęśliwymi posiadaczami własnego domu. Ci doskonale zdają sobie sprawę, że łączne koszty wybudowania czy nawet urządzenie jest wysoki, jednak nie kończy się on w chwili wstawienia ostatniej szafy. Własny dom jest skarbonką bez dna. Bo albo coś się najzwyczajniej w świecie zepsuje i trzeba to naprawić bądź kupić nowe, albo chcemy wprowadzić jakieś zmiany, przemalować, przebudować. Jeżeli decydujemy się na dobudowanie np. dodatkowego piętra, jako materiał budowlany doskonale nada się cegła. Cegły ceramiczne są wykorzystywane już od zarania dziejów. W zależności od klasy wytrzymałości możemy wyróżnić cegły klinkierowe pełne, bez otworów, szczelinowe i drążone.

Równie przydatnym materiałem są pustaki. Dzięki właściwemu ułożeniu ich, jesteśmy w stanie zredukować prawie do zera powstawanie mostków termicznych. Wybierając pustaki o wymiarach 36.5 i 38 cm możemy wznosić ściany jednowarstwowe. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się luksfery czyli pustaki szklane. Oprócz swojego ciekawego wyglądu mają również wiele innych cech: ochronę przed hałasem, dużą odporność na ściskanie oraz ogień, również stanowią ciężką do pokonania barierę dla złodziei.

Remont łazienki jest także dobrym momentem na wykorzystanie luksfer. Z pewnością wraz z płytkami stworzą ciekawy wystrój. Jednak, żeby całość była użyteczna i prezentowała się efektownie, potrzebna jest fuga. Nie tylko wypełni szczeliny między płytkami, ale także zlicuje je, a czasem nawet ukryje nierówne krawędzie. Wybór fug jest dość obszerny: fugi uelastyczniające, fugi cementowe, fugi elastyczne, a także fugi epoksydowe.

Remont łazienki to dobry moment na wymianę drzwi. Tu musimy pamiętać, iż montaż drzwi w ścianie działowej będzie się różnił od montażu w ścianie nośnej. Ściana nośna wymaga od nas znacznie więcej pracy. Należy rozpocząć od wzmocnienia nadproża, a dopiero gdy to będzie zrobione, można brać się za wykuwanie otworu drzwiowego, a następnie osadzanie ościeżnicy. Jeżeli chodzi o ściany działowe montujemy nadproże zbrojone (co również składa się z kilku etapów), a następnie montujemy ościeżnice.

Nie można także zapomnieć, że mieszkając w domu, we własnym zakresie musimy dbać o każdą instalację. Zwłaszcza o instalację odgromową. Co prawda przepisy nie nakładają na nas obowiązku jej montażu, jednak „przezorny, zawsze ubezpieczony”. Instalację najlepiej zlecić elektrykowi z uprawnieniami, gdyż właściwie zaprojektowana i wykonana instalacja odgromowa zabezpieczy nas prawie w 100%. Ważną częścią takiej instalacji są uziomy. Umieszcza się je w gruncie, a ich celem jest przejmowanie i rozpraszanie w ziemię prądu.

Kiedy w końcu mamy świadomość, iż ostatnio dość liczne burze nie nie stanowią już problemu, a remont łazienki jest już skończony, możemy wziąć się za przyjemniejsze czynności. Kobiety z pewnością poświęcą czas na przyzdobienie okien. Odpowiednio dobrane dekoracje okna uwydatnią indywidualny charakter naszego wnętrza, bądź też zamaskują pewne drobne niedoskonałości. Część kobiet z pewnością zdecyduje się na klasyczne firanki oraz zasłony, które można fantazyjnie podpiąć. Jednak wiele osób rezygnuje ze standardowego wystroju okien, wybierając żaluzje bądź rolety.

W tym czasie całkowicie nie zainteresowani tematem Panowie, mogą poczytać i pomarzyć o zabawkach. Ale nie takich zwykłych, małych. Mowa o tych dużo większych: maszyny budowlane typu koparki, ładowarki i koparko-ładowarki. Chodź są to maszyny do robót ziemnych, to skrycie każdy Pan chciałby nimi pojeździć – tak dla frajdy.

A kiedy przyjdzie czas, że maszyny budowlane im się znudzą, to może pomyślą jak sprawić niespodziankę swoim żonom. Dobrym prezentem może okazać się „drzewo na tacy” zwane potocznie Bonsai. Należy jednak również zaopatrzyć się w fachową literaturę, gdyż hodowla ich jest sztuką, wcale nie łatwą do opanowania. nadproża >>> nadproża prefabrykowane