Startują wakacje, a zatem okres podróży – podczas pakowania się nie zapominaj o zabraniu apteczki

Nadchodzą urlopy, a więc okres podróży. Pakując torby i przygotowując auto do drogi, nie wolno pominąć apteczki. Jej obecność może kiedyś nam lub innym ludziom ocalić życie.

Mimo że w Polsce nie ma obowiązku umieszczania apteczki w aucie, przed udaniem się w drogę bez wątpliwości apteczki samochodowe to konieczność wyposażenia.

Apteczka samochodowa

Źródło: czarmed.pl

Apteczka samochodowa powinna zmieścić kompresy gazowe, opatrunki, jodynę wnętrz (jesteśmy tutaj) wodę utlenioną, bandaże i opaski uciskowe. Opcjonalnie można dorzucić jeszcze przewodnik udzielana pierwszej pomocy, koc termoizolacyjny i defibrylator aed. Nie są potrzebne np. młotki neurologiczne, lampy medyczne czy inny techniczny sprzęt. Każde z nich jest do zdobycia z łatwością w aptekach.

Apteczka turystyczna dla wędrujących pieszo w zasadzie ma podobny skład do apteczki (apteczki samochodowe instrukcje użycia) w aucie. Warto zrobić na nią za każdym razem nieco miejsca w plecaku.

Nie licząc zakupów w aptece, opłaca się poświęcić nieco czasu na poznanie bardzo ważnego zagadnienia, jakim jest pierwsza pomoc przedmedyczna. Umiejętność, która w przyszłości potrafi ocalić życie, jest banalnie prosto do znalezienia w Internecie i wspomnianych wcześniej papierowych instrukcjach. Jeżeli nie mieliśmy lekcji PO w liceum, wnętrz (zobacz więcej) niedużo z nich już pamiętamy, można udać się na bezpłatny kurs prowadzony często z przy różnych okazjach przez paramedyków.

Poznamy wtedy zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej i potrenujemy ją na specjalnych manekinach, znanych jako fantomy (manekiny do CPR). Dowiemy się też jak obsługiwać wymienione wyżej przedmioty z apteczki, w tym defibrylator aed i bandaże. Pamiętajcie, oddanie paru godzin czasu i parunastu złotych w sklepie medycznym może uratować życie!

A po wyczerpującym dniu po wycieczce w góry czy spędzonym czasie w samochodzie, wykorzystaj aparaty do masażu.