Przedświąteczne dekoracje domu

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jest to dla wszystkich czas niepowtarzalny i magiczny. Ogarnia nas wtedy gorączka świątecznych zakupów – bieganina po sklepach nie ma końca. Kiedy jednak zmordowani wracamy do domu, nie czeka nas tam niestety relaks, tylko ogromne porządki. Przecież nasz dom musi być przygotowany na przyjęcie gości, a my musimy stworzyć w nim prawdziwie świąteczny i zimowy nastrój.

Pierwszym naprawdę zimowym i świątecznym elementem jest drzewko bożonarodzeniowe. Kupić możemy ją właściwie wszędzie: w supermarkecie, centrum ogrodniczym czy sezonowym punkcie sprzedaży. Do wyboru mamy choinki zarówno doniczkowe, jak już te ścięte. To czy wybierzemy jodłę, świerka czy sosnę zależy tylko od naszych upodobań, od tego jak sobie to wymarzone drzewko wyobrażamy. Wiadomo, że każdy z tych gatunków różni się między sobą kolorem i długością igieł, a także ich żywotnością w pomieszczeniach.

samo drzewko stojące w naszym domu ma swój urok, jednak prawdziwe piękno wydobędziemy dopiero przy pomocy dekoracji choinkowych. Jak wiadomo, moda zmienia się z roku na rok, i niestety tyczy się to także ozdób. W tym roku modne są zestawy przywołujące na myśl zimę – puch, sople lodu i kryształy. Pamiętajmy jednak, że klasyka modna jest zawsze, dlatego sosna ubrana w czerwień i złoto będzie tak samo piękna i elegancka. Jeśli nasze brzdące, są na tyle duże aby uczestniczyć w przygotowaniach do świąt, warto wykonać ozdoby samodzielnie np. z papieru lub piernika. Własnoręcznie wykonany piernikowy piesek, na pewno będzie powodem do dumy, zarówno dla nas, jak i dla naszych dzieci.

Skoro nasza choinka jest już pięknie ubrana, należałoby pomyśleć też nad przyozdobieniem reszty domu. Nasze drzwi wejściowe może udekorować świątecznym wieńcem, balkon lampkami, a stół… No właśnie, jest on niezwykle ważnym elementem dekoracji, gdyż to przy nim zbiera się cała rodzina celebrując czas wspólnie spędzany. Do dekoracji możemy użyć jemioły, zielonego bukszpanu, cisowej gałązki czy kaliny z czerwonymi owocami. Większości z nas dekoracja stołu na pewno skojarzy się ze stroikiem. Poprawnie, ale pamiętajmy, że może on przybrać dowolną formę. Może być to na przykład rozłożysty wazon z gałązkami ozdobionymi piórkami, bombkami czy owiniętymi fizeliną. Dopełnieniem dekoracji stołowych są świeczki. Dobrze sprawdzą się świece pachnące pomarańczami, cynamonem czy goździkami. Dobrze jest, gdy całość, to znaczy drzewko i stolik utrzymane są w tej samej tonacji kolorystycznej, tyczy się to nie tylko ozdób, ale także obrusa.

Kiedy święta będziemy już mieć za sobą i znajdziemy trochę czasu na spojrzenie w przyszłość, część z nas wraz z zbliżającą się wiosną zaplanuje mały (albo i duży) remont. Właśnie ta zimna pora roku jest idealnym momentem na zaplanowanie jak nasz dom ma wyglądać po wiosennej rewolucji. Jeśli szkoda nam pieniędzy na zatrudnienie firmy, która by się tym zajęła, albo sami chcemy się wcielić w postać projektanta wnętrz, nic prostszego. Wystarczy sięgnąć po programy do projektowania wnętrz. Dzięki nim stworzymy kuchnię czy sypialnię naszych marzeń. Ciekawe projekty domów i nie tylko znajdują się w serwisie budowlanym Projektoskop.Znajdują się tu gotowe projekty domów wykonane przez zawodowe firmy projektowe.Baza zawiera przykładowo domy parterowe, projekty małych domów czy też nowoczesne projekty domów.Każdy, poszukujący koncepcji na swój wyśniony projekt domu, znajdzie coś dla siebie.

Nawet najpiękniej zaprojektowane wnętrze można zepsuć niedobrym doborem farby. I nie chodzi tu o sam jej kolor, ważna jest również struktura. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór powłok: farby emulsyjne, akrylowe, lateksowe, winylowe itp. Prawie każdy z nas jest w stanie wybrać taką, która idealnie będzie spełniać postawione jej zadania. Dla prawdziwych estetów, których gładkość ściany napawa odrazą, idealny będzie tynk dekoracyjny. Dzięki niemu możemy uzyskać fakturę przypominającą różne materiały. Zbliżone zadanie ma do spełnienia farba strukturalna. Za jej pomocą otrzymamy efekt drewna, kamienia czy starych popękanych murów.

Kiedy wybór rodzaju farby mamy już za sobą, czas zdecydować się na kolor. Musi być on dobrany przemyślanie, gdyż tworzy on charakter i indywidualny styl mieszkania. Ale oprócz wpływu na nasze mieszkanie, oddziałuje on przede wszystkim na nas. I tak kolor zielony nas ukoi, kolor czerwony rozbudzi, niebieski wyciszy, a żółty będzie nas motywować i napawać radością. Jednak musimy pamiętać o zasadzie, że zbyt dużo różnych kolorów wprowadzi chaos i będzie źle wpływać na nasze samopoczucie.

Wspomniane uprzednio programy do projektowania wnętrz, dają nam możliwość aranżacji łazienki. Projektowanie łazienki to przede wszystkim połączenie funkcjonalności i ergonomii. Pierwszym ważnym kryterium doboru wyposażenia naszej łazienki, są upodobania mieszkańców odnośnie długości i rodzaju kąpieli. Jeśli lubimy się godzinami wylegiwać w wodzie, to zdecydowanie nasz typ padnie na wannę, jeśli jednak preferujemy krótką kąpiel, prysznic będzie idealnym wyborem. Gdy łazienka jest razem z toaletą, musimy znaleźć idealne miejsce na usytuowanie ustępu. Na szczęście, na rynku dostępne są różne rozwiązania spłuczek zabudowanych i podwieszanych muszli, które zajmą minimum miejsca w łazience. Pamiętać musimy o doborze idealnej glazury. Hitem ostatniego sezonu jest drewno na podłodze. Przy odpowiedniej dozie fantazji i wyczucia można te dwa materiały złączyć ze sobą w naprawdę ciekawy i wyjątkowy sposób.

Musimy jednak mieć na uwadze, że nie zawsze wszystkie nasze pomysły można ziścić. Rzadko kiedy nasza łazienka ma rozmiary pozwalające nam na szaleństwo. Najczęściej są to małe klitki. Przy takiej właśnie aranżacji łazienki, najlepiej sprawdzi się prysznic, nawet jeśli miałoby to wywołać niechęć u reszty mieszkańców. Pamiętajmy, że urządzanie takiej przestrzeni jest bardzo trudne, w związku z tym musi być dobrze obmyślone, gdyż każdy centymetr jest ważny. Jeśli nasza kuchnia jest spora, można tam przenieść pralkę, oszczędzając miejsce na szafkę w łazience. Dobrym pomysłem jest również zawieszenie dużego lustra, które optycznie powiększy metraż naszej łazienki. Szczęściarzami są właściciele dużych łazienek. Jedynym ograniczeniem jest wtedy grubość portfela. Można pozwolić sobie zarówno na brodzik, jak i wannę. Popularne staje się także montowanie bidetu.

Jeśli akurat nadchodzący remont, będzie remontem generalnym, albo jesteśmy na etapie budowy domu, może warto zastanowić się nad domową sauną. Wbrew pozorom wcale nie potrzeba na nią dużej powierzchni. Najlepiej umiejscowić ją w pobliżu łazienki z prysznicem, aby móc po kąpieli w saunie ochłodzić ciało. Decydując się na nią musimy pamiętać o wentylacji, aby uniknąć zawilgocenia reszty pomieszczeń.

Gdy wypoczęci i zrelaksowani opuszczamy naszą saunę marzymy o przedłużeniu tego stanu jak najdłużej. Większość z nas, gdy chce odpocząć, kładzie się do łóżka. Jest to tym bardziej miłe, jeśli pościel, kołdra i poduszka tworzą idealnie dobraną całość. Wybierając poduszkę warto zwrócić uwagę na te ortopedyczne i korekcyjne. Przyniosą one ulgę bolącemu kręgosłupowi, a poprzez idealne dopasowanie się do kształtu linii karku, mięśnie będą rozluźnione. Wybór kołdry zależy od naszych indywidualnych potrzeb – czy kołdra ma być bardziej czy mniej ciepła, letnia czy zimowa, a może całoroczna. Istotny jest również wybór materiału z jakiego wykonana jest pościel. Powinny być to materiały naturalne. Pamiętajmy, pościel powinna być wysokiej klasy,wygodna i dobrana do wnętrza.

Superowo kiedy nasza sypialnia jest dużym i przestronnym pokojem, jednak małe metraże nie zawsze nam na to pozwalają. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest antresola, pod warunkiem, że nasze mieszkanie jesschodów (zobacz drewniane schody)kie. Schody biegnące na antresolę, nie muszą być standardową drabiną, mogą to być meble ustawione wg wielkości pod antresolą.

Pomyślmy, jak fajnie byłoby leżąc na antresoli oglądać ogród za oknem. Może akurat zimą nie jest on w swojej szczytowej formie, ale i tak musimy pamiętać o dbaniu i doglądaniu roślinek się w nim znajdujących. Niektóre gatunki należy okryć agrowłókniną i wyściółkować im podłoże. Musimy również pamiętać o roślinkach żyjących na balkonie. Zostawmy na tarasie tylko te, których na czas zimy nie powinno przenosić się do domu. Zima nie sprzyja także roślinom pokojowym. Krótkie dni i suche powietrze mogą spowalniać ich wzrost. Powinny one stać niedaleko okna, być regularnie podlewane i zraszane.

Skoro obecna poru roku, spowodowała, że nasz dom ma jeszcze więcej kwiatów niż zazwyczaj, zadbajmy, żeby nie tylko one były ozdobą, ale także ich „opakowanie”. Wybór odpowiedniej doniczki powinien być dopasowany do naszego domu. Mogą być wykonane z drewna, ceramiki, plastiku, metalu czy ratanu. Sam rozmiar donicy jest równie ważny. Powinno dobrać się ją do rozmiarów korzenia, i w miarę jej wzrostu zmieniać donicę na większy.

Jeśli hodowla zwykłych roślin doniczkowych nie jest nas wystarczającym wyzwaniem, może czas zająć się drzewkiem bonsai. Należy jednak nabyć (oprócz samego drzewka) literaturę fachową, gdyż hodowla go jest sztuką, dość trudną do opanowania. Jeśli jednak uda nam się wyhodować ładny okaz, będziemy mieć prawdziwy powód do dumy.

W czasie kiedy my będziemy pielęgnować kwiaty, nasz mąż pewnie z przyjemnością wyłoży się przed swoją nową zabawką – zestawem kina domowego. W jego skład wchodzą 3 kolumny przednie, 2 kolumny tylne, odtwarzacz DVD, amplituner, subwoofer i ekran. Czasem zamiast telewizora może to być projektor z ekranem. Jeśli wszystkie poszczególne elementy odpowiednio rozłożymy, to wieczorową porą seans może dać nam poczucie wizyty w kinie.